VİZYONDA BU HAFTA (10 ŞUBAT 2006)

MÜZİK, AŞK VE TUTKU

Country müziğin efsane ismi Johnny Cash ve büyük bir aşka bağlandığı June Carter’ın gerçek öyküsü, beyazperdeye başarıyla yansımış. Yönetmenliğini James Mangold’un üstlendiği filmde, Cash’i canlandıran Joaquin Phoenix ve June Carter rolünde izlediğimiz Reese Witherspoon’un oyunculukları kusursuz. Özellikle Witherspoon, sanki June Carter’ın reenkarnasyona uğramış hali gibi. Film, ‘Altın Küre’ ödüllerinde komedi/müzikal dalında en iyi film seçilmiş, en iyi kadın ve en iyi erkek oyuncu ödüllerini de kazanmayı başarmıştı. 5 Mart’ta dağıtılacak Oscar’larda ise film, en iyi kadın ve erkek oyuncu dahil tam beş dalda heykelciğin güçlü adaylarından. Son derece başarılı ve etkileyici biyografik dram, Cash ve Carter’ın unutulmaz şarkılarıyla süslenmiş. Filmde adeta geçit töreni yapan dönemin efsane müzisyenleri Elvis Presley, Jeery Lee Lewis ve Roy Orbison gibi isimler de başarıyla canlandırılmışlar. Önemli bir not da şu; Phoenix ve Witherspoon, filmde söylenen her şarkıyı kendileri seslendirmişler. Bu da, ‘iyi bir oyuncu’ olabilmek için dört dörtlük bir sanatçı olmak gerektiğini vurguluyor.

SINIRLARI AŞMAK (Walk the Line)

Yönetmen : James Mangold

Senaryo : James Mangold, Gill Dennis (Johnny Cash’in “The Man in Black”, Johnny Cash ve Patrick Carr’ın “Cash: An Autobiography” adlı kitplarından)

Oyuncular : Joaquin Phoenix, Reese Witherspoon, Robert Patrick, Ginnifer Goodwin, Dallas Roberts, Dan John Miller, Larry Bagby, Shelby Lynne

2005 / ABD

İngilizce / 136 dk.

 

AMERİKAN GÜZELİ SAVAŞTA

ABD’de yönettiği Oscar’lı başyapıt “American Beauty / Amerikan Güzeli” ve “Road to Perdition / Azap Yolu” gibi ünlü filmlerle tanınan tiyatro kökenli İngiliz sinemacı Sam Mendes imzalı “Jarhead”, körfez savaşı sırasında geçen etkileyici ve düşündürücü bir dram. Körfezde bulunmuş bir deniz piyadesinin anılarından beyazperdeye uyarlanmış film, gerçekçi yapısı ve üstüne gittiği meselelerle, yılın en kayda değer filmlerinden biri olarak nitelenmeyi hak ediyor. Adını, Amerikan deniz piyadelerinin saç tıraşından (kavanoz kafa) alan film, militarizme ve genel olarak ABD’nin siyasi-sosyal yapısına modern ve eleştirel bir bakışla yaklaşıyor. Jake Gyllenhaal, Peter Sarsgaard ve “Ray”in Oscar’lı aktörü Jamie Foxx’un oyunları mükemmel. Cilalanmamış öykü, alt metinlerde kapitalizm içinde kendine yer ve kimlik bulamamış, tutunamamış, itilmiş bireylerin arayışlarını da işliyor. Her savaş birbirinden farklıdır diyor, her savaş ta birbirinin aynı… Mutlaka izleyin.

JARHEAD

Yönetmen : Sam Mendes

Senaryo : William Broyles Jr. (Anthony Swofford’un aynı adlı kitabından)

Oyuncular : Jack Gyllenhaal, Peter Sarsgaard, Jamie Foxx, Chris Cooper, Lucaz Black, Rini Bell, Laz Alonso, Brianne Davis, Peter Gail, Jamie Mertz

2005 / ABD

İngilizce / 123 dk.

 

GEYŞALIK ZOR ZANAAT

Arthur Golden’ın 1997’de yayımlanan ve 32 dile çevrilen ‘best seller’ romanı “Memoirs of a Geisha”, Oscar’lı “Chicago”nun yönetmeni Rob Marshall imzalı. 85 milyon dolar bütçeli filmin yapımcılarından biri de Steven Spielberg. Uzak doğu sinemasının parlayan yıldızı Zhang Ziyi’nin başrolde olduğu film, ‘kadın’ merkezli bir hikaye anlatıyor. Ailesinden koparılarak bir geyşa evine getirilen ve sevdiği adam için verdiği mücadele yüzünden dönemin en ünlü geyşası olan Sayuri’nin hikayesi, hüzün ve romantizm kokan başarılı bir dram. ‘Geyşa’lığın gerekleri, püf noktaları, zorlukları ve ritüeli, incelikle anlatılmış. Filmin sanat yönetimi ise tek kelimeyle mükemmel. 6 dalda Oscar adayı olan yapım, haftanın ve sezonun önemli filmlerinden biri.

BİR GEYŞANIN ANILARI (Memoirs of a Geisha)

Yönetmen : Rob Marshall

Senaryo : Robin Swicord, Doug Wright (Arthur Golden’ın aynı adlı romanından)

Oyuncular : Zhang Ziyi, Ken Watanabe, Gong Li, Michelle Yeoh, Koji Yakusho, Youki Kudoh, Kaori Momoi, Tsai Chin, Cary-Hiroyuki Tagawa, Suzuka Ohgo

2005 / ABD

İngilizce / 145 dk.

 

BATSIN BU DÜNYA

İspanyol yapımı belgesel, UNICEF işbirliği ile gerçekleştirilmiş. Film, dünyadaki çocuk haklarının korunmasına sinematik bir katkı özelliği taşıyor. Film, beş yönetmen tarafından çekilen beş hikayeden oluşuyor. Kız çocukların eğitimi, çocukların erken gelişimi, bağışıklık kazandırma, HIV/AIDS’e karşı savaş, şiddet, ayrımcılık ve istismardan koruma, UNICEF’in de öncelikli konuları arasında. Film, etkileyiciliği ile kamuoyunu durumdan haberdar ediyor ve yaşadığımız dünyanın duyarsız ve adaletsiz bir yer olduğunu haykırıyor. Aslında sadece çocuklara değil, yoksul bırakılmış coğrafyalara bir tespit ve ağıt filmi var karşımızda. İnsana “Batsın Bu Dünya” dedirten, sarsıcı filmlerden biri ile karşı karşıyayız. Yaşadığımız gezegende komşu olduğumuza göre, durumdan bizim de sorumluluğumuz olduğu gerçeğinden hareketle, en azından rahatsızlık hissi duyacağımız insanlık halleri ile karşılaşmamız gerekiyor. İzleyin.

UMUT GÜZELDİR (En El Mundo A Cada Rato)

Yönetmen : Javier Corcuera, Patricia Ferreira, Javier Fesser, Chus Gutierrez, Pere Joan Ventura

Senaryo : Ines Almiron, Georgina Cisquella, Javier Corcuera, Ana de Prada, Javier Fesser, Virginia Yague

2004 / İspanya

İspanyolca / 116 dk.

 

FİKİR İYİ AMA ÖTESİ YOK

Hasan Karacadağ imzalı korku filmi Dabbe, kıyametin son alameti olan Dabbe’tül arz’ın, internet ve dünyada insanlarla aynı mekanda fakat farklı boyutta yaşayan cinler yoluyla saldığı korku, dehşet ve vahşeti öykülüyor. Özellikle salgın gibi büyüyen internet kullanımını merkeze oturtmuş olan yönetmen, uzun süre Japonya’da yaşamış ve çalışmış olmanın getirdiği alışkanlıkla, bildik Japon korku sinemasından birçok tema kullanmış. Ancak, iyi bir fikir, kötü işlenmiş ve ortaya maalesef iyi bir film çıkmamış. Oysaki Karacadağ’da sinema bilgisi ve yönetmen gözü var. Bu filmde olmayan ise, oyuncu yönetimi, oyunculuk ve senaryodaki özensizlik (örneğin çok kötü ve plastik diyaloglar). Bazen iyi bir film yapmak için iyi fikir yeterli olmuyor. Ama yine de Hasan Karacadağ’ın sinemaya devam etmesi önemli. İzlediğimiz, yönetmenin ilk filmi ve belki de ilerde, sinemanın teknik boyutunda çalışmak isteyerek, başka bir kulvara sıçrayacak bu sinemacı. İyi niyetli ama başarılı olmayan bir film Dabbe.

DABBE

Yönetmen : Hasan Karacadağ

Senaryo : Hasan Karacadağ

Oyuncular : Ümit Acar, Ebru Aykaç, Serhat Yiğit, Serdar Özer, Kaan Girgin

2005 / Türkiye

Türkçe / 110 dk.

BİR BULGARİSTAN TÜRKİYE ORTAK YAPIMI

Eurimages’dan aldığı 54 bin Avroluk destekle çekimlerine 2003’te başlanan Türk-Bulgar ortak yapımı, Bulgaristan tarafından ‘en iyi yabancı film’ dalında Oscar aday adayı olarak gösterilmişti. Kadrosunda Nejat İşler’in de bulunduğu filmin senaryo yazarları arasında Türk asıllı bir Bulgar gazeteci olan Neri Terzieva’da yer alıyor. Yönetmenin tanık olduğu gerçek olaylara dayanan film, Bulgaristan’da gösterime girdiğinde milliyetçi kanattan tepki almıştı.

ÇALINTI GÖZLER (Stolen Eyes)

Yönetmen : Radoslav Spassov

Senaryo : Radoslav Spassov, Neri Terzieva

Oyuncular : Vesela Kazakova, Valeri Yordanov, Nejat İşler, Itzhak Finzi, Iliana Kitanova, Stoyan Aleksiev, Maria Kavardjikova, Maria Statoulova

2005 / Türk-Bulgar ortak yapımı

Türkeç-Bulgarca / 110 dk.

 

MURAT ERŞAHİN