VİZYONDA BU HAFTA (11 KASIM 2005)

Bu hafta vizyonda dört yeni film var. Gökyüzünde geçen Jodie Foster’lı gerilim “Uçuş Planı”, Fransız yapımı duygusal bir macera olan “Anthony Zimmer”, Çok satan kitapların yazarı Susanna Tamaro’nun yönetmenliğe soyunduğu “Cevap Ver” ve bir devam filmi olan korku-gerilim “Testere 2”. Hepinize iyi seyirler.

 

KIZIM OLMADAN ASLA!

Hollywood, ülkemizde de çok beğenilmiş korku-gerilim filmi “Tattoo / Dövme”nin Alman yönetmeni Robert Schwentke’ye el atmakta gecikmedi. Hollywood’un yeni transferinin yeni dünyadaki ilk işi klostrofobik bir gerilim oldu. Başrolünü Jodie Foster’ın üstlendiği “Flightplan / Uçuş Planı”, uçakta kızını kaybeden bir annenin yaşadığı gerilim üzerine kurulu. Atmosfer olarak, başrolünde yine Jodie Foster’ı izlediğimiz “Panic Room / Panik Odası”nı anımsatan gerilimde Peter Sarsgaard, Sean Bean, Erika Christensen, Marlene Lawston, Foster’a eşlik ediyorlar. ‘Kaybolan ve kimsenin görmediği kişi’ merkezli hikayesiyle Hitchcock filmlerini anımsatan yapım, 11 Eylül korkusu ile de beslenmiş. Film, eleştirmenleri fazla memnun edemese de vizyona girdiği ilk haftalarda ABD gişelerinde bir numara olmayı başarmış. Türün meraklılarına ve Schwentke’nin Hollywood serüvenini merak eden sabık izleyicilerine şiddetle tavsiye edilir.

UÇUŞ PLANI (Flightplan)

Yönetmen : Robert Schwentke

Senaryo : Peter A. Dowling, Billy Ray

Oyuncular : Jodie Foster, Peter Sarsgaard, Sean Bean, Marlene Lawston, Erika Christensen, Ina Barron, Kate Beahan, Matthew Bomer, Amanda Brooks, Jesse Burch

2005 / ABD

İngilizce / 98 dk.

 

TESTERE KESMEYE DEVAM EDİYOR

2004 yapımı “Saw / Testere” 1 milyon doları anca bulan bütçesiyle sadece ABD’de 60 milyon dolar gibi tahminleri aşan bir hasılat elde edip, dünyanın her yerinde beğenilince yapımcılar için devam filmi kaçınılmaz oldu. Bir sene aradan sonra vizyona giren ikinci filmde yönetmen koltuğu James Wan’dan alınıp Darren Lynn Bousman’a verilmiş. 4 milyon dolar bütçeli film, en az ilki kadar ürkütücü ve sürükleyici. Bazı eleştirmenlere göre ilk filmden daha iyi bir kurguya sahip olan film, aynı ilk film gibi, kapalı bir alanda tuzağa düşürülmüş insanların hayatta kalabilmek için verdikleri umutsuz kurtuluş çabalarını öykülüyor. Bu sefer yenilik olarak elimizde, olayları dışardan izleyen ve ünlü seri katilimiz Jigsaw ile yeni bir oyun oynayan polis memuru da var. İlk filme hayran olan genç izleyiciler ve türü sevenler mutlaka görmeli. Benim görüşüm şu; “Testere 2”, ilk filmden daha iyi.

TESTERE 2 (Saw 2)

Yönetmen : Darren Lynn Bousman

Senaryo : Darren Lynn Bousman, Leigh Whannell

Oyuncular : Donnie Wahlberg, Tobin Bell, Lyriq Bent, Tim Burd, John Fallon, Erik Knudsen, Dina Meyer, Shawnee Smith

2005 / ABD

İngilizce / 93 dk.

FEMME FATALE SOPHIE MARCEAU

Ünlü Fransız aktris Sophie Marceau’yu yürek hoplatan bir “femme fatale” rolünde izleyeceğimiz macera soslu romantik yapım “Anthony Zimmer”de Marceau’nun rol arkadaşı yetenekli aktör-yönetmen Yvan Attal. Geçtiğimiz yaz vizyona giren “Trouble/Gizemli Geçmiş”in senaristi Jerome Salle’in ilk uzun metrajlı sinema filmi, sürükleyici bir seyirlik. Profesyonel suçlu ve finans dahisi Anthony Zimmer, bütün dünyada polis tarafından aranmaktadır. Kimse onu tanımayıp neye benzediğini bilmese de Fransız polisi ilginç bir yöntem belirler. Güzel ve çekici Chiara, Anthony Zimmer’i ele geçirme de en büyük koz olacaktır.

ANTHONY ZIMMER

Yönetmen : Jerome Salle

Senaryo : Jerome Salle

Oyuncular : Sophie Marceau, Yvan Attal, Sami Frey, Daniel Olbrychski, Gilles Lellouche, Samir Guesmi, Dimitri Rataud

2005 / Fransa

Fransızca / 90 dk.

 

SUSANNA TAMARO’NUN BEYAZPERDE SERÜVENİ

Türkçe’ye de çevrilen ve her yerde olduğu gibi ülkemizde de çok satan “Yüreğinin Götürdüğü Yere Git” adlı romanla ünlenen İtalyan yazar Susana Tamaro bu kez yönetmen koltuğuna oturmuş. Gelecek on yıl içinde yazarlığı bırakarak sadece film yönetmeyi planlayan Tamaro’nun filmi, özellikle kadın izleyiciler için çekilmiş gibi. Bir ailenin trajik öyküsü, sevgi arayışı ve tanrıyı buluş gibi yan hikayelerle desteklenmiş. İnsanın aklına filmden çıkınca ne yalan söyleyeyim, Susana Tamaro’nun hep yazar olarak kalmasının daha iyi olacağı geliyor. 70’li yılların sinemasını çağrıştıran, yıllara değil, anlatıma ait bir demodelik kokan vasatın altında bir film Tamaro’nun ki.

CEVAP VER (Nel Mio Amore)

Yönetmen : Susana Tamaro

Senaryo : Susana Tamaro, Roberta Mazzoni

Oyuncular : Licia Maglietta, Urbano Barberini, Alessia Fugardi, Vincent Riotta

2004 / İtalya

İtalyanca / 95 dk.

 

MURAT ERŞAHİN