Ana sayfa

VİZYONDA BU HAFTA (11 MART 2005)

 

SUALTINDA DUYGUSAL BİR DOKUNUŞ

Sinefillerin yakından tanıdığı ilginç sinemacı Wes Anderson’un son filmi, ağırlıklı olarak yine iletişim eksikliği, sevgi, dostluk ve aile ilişkileri üzerine. Bu sefer mekan: okyanus ve deniz dibi. Oyuncu kadrosu oldukça zengin olan filmde, Bill Murray tek kelimeyle muhteşem.

STEVE ZISSOU İLE SUDA YAŞAM (The Life Aquatic with Steve Zissou)

Yönetmen : Wes Anderson

Senaryo : Wes Anderson, Noah Baumbach

Oyuncular : Bill Murray, Owen Wilson, Cate Blanchett, Anjelica Huston, Willem Dafoe, Jeff Goldblum, Michael Gambon, Noah Taylor

2004 / ABD yapımı

İngilizce / 118 dk.

ŞEYTAN VE MELEKLER ARASINDA

Popüler bir çizgi roman uyarlaması olan filmin kahramanı John Constantine cehenneme giden ve dönen, bütün melek ve iblisleri yakından tanıyan, bol bol sigara içen tuhaf bir kahraman. Constantine’e beyazperdede hayat veren isim Keanu Reeves.

CONSTANTINE

Yönetmen : Frances Lawrence

Senaryo : Kevin Brodbin, Frank Cappello (Jamie Delano ve Garth Ennis’in “Hellblazer” adlı çizgi roman serilerinden)

Oyuncular : Keanu Reeves, Rachel Weisz, Shia LaBeouf, Djimon Hounsou, Max Baker, Pruitt Taylor Vince, Peter Stormare, Tilda Swinton,

2004 / ABD yapımı

İngilizce / 121 dk.

 

11 EYLÜL SONRASI AMERİKALILARIN YAŞADIĞI PARANOYA

Usta yönetmen Wim Wenders’in gözüyle Amerikalı olmanın getirdiği paranoya. Özellikle 11 Eylül sonrası, sokaktaki sıradan vatandaşın yaşadıkları ve düşündükleri oldukça gerçek ve çarpıcı bir biçimde anlatılmış.

BOLLUK ÜLKESİ (Land of Plenty)

Yönetmen : Wim Wenders

Senaryo : Michael Meredith, Wim Wenders

Oyuncular : Michelle Williams, John Diehl, Shaun Toub, Wendell Price, Richard Edson

2004 / ABD-Almanya ortak yapımı

İngilizce / 123 dk.

 

İSTANBUL’DA GEÇEN 5 AYRI MASAL

Senaryosunu Ümit Ünal’ın yazdığı ve beş yönetmenin imzaladığı film, İstanbul’da bir gece içinde geçen beş ayrı öykü anlatıyor. Masallar şehri İstanbul’da yaşanan farklı yaşamlar. Filmin oyuncu kadrosu oldukça zengin.

ANLAT İSTANBUL

Yönetmen : Ümit Ünal, Kudret Sabancı, Selim Demirdelen, Yücel Yolcu, Ömür Atay

Senaryo : Ümit Ünal

Oyuncular : Altan Erkekli, Nurgül Yeşilçay, Fikret Kuşkan, Şevket Çoruh, Nejat İşler, Erkan Can, Güven Kıraç, Yelda Reynaud, İdil Üner, Özgü Namal, Mehmet Günsür, Ahmet Mümtaz Taylan, Çetin Tekindor

2004 / Türkiye yapımı

Türkçe / 100 dk.

TEOMAN’IN BEYAZPERDE MACERASI

Pop-Rock şarkıcısı Teoman’ın yazdığı, yönettiği ve rol aldığı filmi sinemalarda. Teoman’ın ‘kendim için çektim’ dediği filmin müzikleri de şarkıcıya ait. Müslüm Gürses, Emre Altuğ gibi isimler filmin konuk oyuncuları.

BALANS VE MANEVRA

Yönetmen : Teoman Yakupoğlu

Senaryo : Teoman Takupoğlu

Oyuncular : Teoman Yakupoğlu, Bülent Kayabaş, Burak Sergen, Bülent Polat, Seda Akman, Berna Öztürk, Erol Demiröz, Müslüm Gürses.

2004 / Türkiye yapımı

Türkçe / 100 dk.