Ana sayfa

VİZYONDA BU HAFTA (11 ŞUBAT 2005)

HAYAT, ÖLÜM, AŞK VE ÖZGÜRLÜK ÜZERİNE

Alejandro Amenabar imzalı film, dünya çapında birçok ödül kazanan etkileyici ve dokunaklı bir yapım

İÇİMDEKİ DENİZ (Mar Adentro)

Yönetmen : Alejandro Amenabar

Senaryo : Mateo Gil, Alejandro Amenabar

Oyuncular : Javier Bardem, Belen Rueda, Lola Duenas, Mabel Rivera, Celso Bugello

2004 / İspanya-Fransa-İtalya ortak yapımı

İspanyolca / 125 dk.

Ramon Sampedro, geçirdiği bir kaza sonucu boynundan aşağısı felç olmuş bir adamdır. Yatalak olan Ramon’a ailesi bakmaktadır. Özgürlük düşkünü, onurlu bir adam olan Sampedro, ötanazi hakkı için mahkemeye başvurur ama mahkemeler, siyasi ve dini yetkililer ötanaziyi onaylamaz. Yatalak oluşundan tam otuz yıl sonra dostlarının yardımıyla ötanaziyi gerçekleştirir Sampedro. Ve özgürlüğüne kavuşur.

Şili doğumlu İspanyol yönetmen Alejandro Amenabar (Tez, Aç Gözünü, Diğerleri) imzalı etkileyici ve dokunaklı dram, gerçek bir olaydan beyazperdeye uyarlanmış. Ötanazi hakkının sembol ismi haline gelmiş Sampedro’nun biyografisi, beyazperdede usta İspanyol aktör Javier Bardem (Yukardaki Dansçı, Before Night Falls, Güneşli Pazartesiler) tarafından hayat bulmuş. Ustalıklı iç mekan çekimleri ve enfes görüntülerle süslü filmin diyalogları birinci sınıf. Umut, aşk, yaşamak ve ölmek hakkı, onur ve özgürlük üzerine içi dopdolu kelimeler sarf eden film, dünya çapında kazandığı ödüllere her geçen gün bir diğerini ekliyor. Venedik’te Gümüş Aslan kazanan yapım, İspanyol Oscar’ları olarak bilinen Goya ödüllerinden tam 14 tane kazanmasının yanı sıra, ‘En İyi Yabancı Film’ dalında Altın Küre kazanmış ve aynı dalda Oscar’a aday olmuştu.

Yürek burkan, bir yandan da hayatın gücünü ve özgürlüğün anlamını hatırlatan usta işi filmi kesinlikle kaçırmayın. (9/10)

DÜNÜRLER KARŞI KARŞIYA

Hollywood’un usta oyuncularının yer aldığı komedi keyifle izleniyor

ZOR BABA VE DÜNÜR (Meet The Fockers)

Yönetmen : Jay Roach

Senaryo : John Hamburg, Jim Herzfeld

Oyuncular : Robert De Niro, Dustin Hoffman, Barbra Streisand, Ben Stiller, Blythe Danner, Teri Polo, Owen Wilson, Tim Blake Nelson

2004 / ABD yapımı

İngilizce / 115 dk.

Beş yıl öncesinin popüler komedisi “Meet The Parents”, güçlü oyuncularla takviyeli olarak “Meet The Fockers” adıyla geri döndü. Bu kez, çiçeği burnunda damat adayı Greg, nişanlısı Pam, müstekbel kayınpederi Jack ve kayınvalidesi Dina’yı ailesine tanıştırmaya karar verir. İki aile tanışacak ne nikah günü tespit edilecektir. Cumhuriyetçi, eski CIA elemanı, muhafazakar kayınpeder Jack (De Niro) ile Greg’in insan hakları savunucusu avukat, demokrat ve seks düşkünü marjinal babası Bernie tıpkı iki kutup ucu gibidirler. İki ailenin tanışmasıyla birlikte bir sürü komiklik ve terslik start alır. Greg’i zor anlar beklemektedir.

Greg’in seks terapisti annesini uzun süredir beyazperdede görmeyi özlediğimiz Barbra Streisand canlandırıyor. Popüler, usta oyuncuların yer aldığı, ABD’de iyi bir gişe başarısı elde eden film, sevimli bir durum komedisi ve tüm aile üyeleri için iyi bir eğlencelik. (6/10)

KATİL BEBEK CHUCKY BABA OLUYOR

Chucky serisinin şimdilik son halkası olan korku komedi’de Jennifer Tilly oldukça iyi.

BEBEK (Seed of Chucky)

Yönetmen : Don Mancini

Senaryo : Don Mancini

Oyuncular : Jennifer Tilly, Hannah Spearritt, John Waters, Billy Boyd

2004 / ABD yapımı

İngilizce / 87 dk.

Chucky efsanesi 1988 yapımı “Child’s Play” ile doğmuştu. Senarist ve Chucky’nin isim babası Don Mancini serinin şimdilik beşinci filmi olan yapımda yönetmenlik koltuğunda. Chucky, sevgilisi Tiffany ve çift cinsiyetli çocuğu Glen/Glenda ile birlikte dehşet saçmaya devam etmektedir. Yeni hedefi ise aktris Jennifer’ı hamile bırakmak ve Tiffany ile birlikte birer insan bedenine sahip olup, torun torbaya karışıp cinayetlerini sürdürmek ve oyuncak çocuk görünümünden kurtulmaktır.

Jennifer Tiily, hem oynuyor hem de kendi kuklası olan Tiffany’yi seslendiriyor. Mancini, 16 yaş sınırı alan filmine bol kanlı sahneler eklemeyi unutmamış. Korkuturken bol bol güldüren sahnelere sahip “Bebek”, türün meraklıları için hoş bir seçim. (6/10)

ÖLÜLERLE İLETİŞİM KURMANIN TEHLİKELERİ

Pek çok ülkede örgütlenmiş EVP (Electronic Voice Phenomenon / Ölülerle İletişim) olayını konu alan paranormal gerilim, ürkütücü sahnelere sahip.

HAYALET SESLER (White Noise)

Yönetmen : Geoffrey Sax

Senaryo : Niall Johnson

Oyuncular : Michael Keaton, Deborah Kara Unger, Chandra West, Ian McNeice

2004 / Kanada-İngiltere-ABD

İngilizce / 101 dk.

Eşi bir cinayete kurban giden Jonathan Rivers’ın yaşamı altüst olur. Eşinin cep telefonundan garip bir çağrı alan Jonathan, ölülerle iletişim kurmanın mümkün olduğunu savunan bir hareket olan ‘EVP’yi, (Electronic Voice Phenomenon) araştırmaya başlar. Bu dünyanın içine girdikçe, gündelik hayatı tahrip olmaya başlayan Rivers’ın arayışında tek samimi destekçisi bir kitapçı dükkanı işleten Sarah’tır.

BBC için çektiği dizi ve filmlerle tanınan İngiliz Geoffrey Sax’ın yönettiği paranormal gerilim, dehşet dolu, gerçekten ürküten sahnelere sahip, iyi çekilmiş bir film. Başroldeki Michael Keaton ve ona eşlik eden soğuk görünümlü çekici güzel Deborah Kara Unger’in oyunları birinci sınıf. Türün meraklıları kaçırmamalı. Ayrıca neymiş bu EVP durumu diye düşünenlere tavsiye edilir. Özetle ürkütücü bir durum var ortada. (7/10)