Ana sayfa

VİZYONDA BU HAFTA (15 NİSAN 2005)

FESTİVALDEN VİZYONA

“Merkez İstasyon” ile gönülleri fetheden Brezilyalı muhteşem aktris Fernando Montenegro’yu başrolde izleyeceğimiz Brezilya yapımı, oldukça duyarlı bir dram. Yalnızlık, aşk, sevgi, yaşlılık, dostluk, bağlılık gibi önemli olgu ve kavramları kaşıyarak kabuğunu kaldıran film, festivalin ardından vizyona giriyor.

KARŞI DAİRE (O Outro Lado Da Rua)

Yönetmen : Marcos Bernstein

Senaryo : Marcos Bernstein, Melanie Dimantos

Oyuncular : Fernando Montenegro, Raul Cortez, Luis Carlos Perxy, Laura Cordoso, Milene Pizarro, Luis Percy, Marcio Lito

2004 / Brezilya yapımı

Portekizce / 97 dk.

ÇOCUKLAR İÇİN MUHTEŞEM BİR ANİMASYON

Özellikle 4 – 12 yaş çocuklar için oldukça eğitici ve eğlendirici bir animasyon olan Winnie The Pooh ve arkadaşlarının yeni maceraları, büyükler tarafından bile keyif ve ilgiyle izlenebilir, içi dolu mesajlar içeren, unutulmaz bir film. Çocuğunuz varsa, bir an bile düşünmeden elinden tutun ve bu filme götürün.

MİNİK FİL HEFFELUMP (Poohs Heffelump Movie)

Yönetmen : Frank Nissen

Senaryo : Brian Hohlfeld, Evan Spiliotopoulos

2005 / ABD yapımı

İngilizce / 68 dk.

ÇOK EĞLENCELİ BİR SUÇ KOMEDİSİ

John Travolta ve Uma Thurman’ı “Pulp Fiction / Ucuz Roman”ın ardından tekrar bir araya getiren zeki komedide bir çok ünlü oyuncunun yanı sıra, sayısız ünlü ve popüler sima adeta geçiş töreni yapıyorlar. Travolta ve Thurman’ın “Ucuz Roman”daki danslarını gölgede bırakan dans sahnesi filmin motoru sanki. Eğlenip, gülmek için çok iyi bir seçim.

SAKİN OL (Be Cool)

Yönetmen : F. Gary Gray

Senaryo : Peter Steinfeld (Elmor Leonard’ın romanından)

Oyuncular : John Travolta, Uma Thurman, The Rock, Vince Vaughn, Danny DeVito, James Woods, Harvey Keitel, Cedric the Entertainer, Andre 3000, Steven Tyler, Robert Pastorelli, Christina Milian, Paul Adelstein

2005 / ABD

İngilizce / 114 dk.

HAPİSHANE RACONU VE HIZLA DEĞİŞEN DEĞERLER ÜZERİNE

Abdullah Oğuz’un “Asmalı Konak: Hayat”ın ardından ikinci yönetmenlik denemesi olan filmin senaryosu Levent Kazak imzalı. Dünyaca tanınmış perküsyon ustası Burhan Öçal’ı başrolde izleyeceğimiz filmde Yavuz Bingöl’den Athena Grubunun solisti Gökhan Özoğuz’a kadar birçok popüler isim rol alıyor. Usta aktör Erkan Can, filmin en iyi oyuncusu. Hapishane raconu dışında, memleketin hızla değişen değerlerini beyazperdeye taşıyan film, komedi olarak nitelenemeyecek bir aksiyon. “O Şimdi Asker” in devamı olarak yazılmış ama konu olarak tamamen farklı filmin teknik kalitesi üst düzey.

O ŞİMDİ MAHKUM

Yönetmen : Abdullah Oğuz

Senaryo : Levent Kazak

Oyuncular : Burhan Öçal, Yavuz Bingöl, Gökhan Özoğuz, Erkan Can, Zafer Algöz, Fadik Sevin Atasoy, Ayça İnci, Ali Atay, Melisa Sözen, Menderes Samancılar, Peker Açıkalın, Nurseli İdiz, Goncagül Sunar

2005 / Türkiye

Türkçe / 120 dk.

SIKICI VE YAVAN OLMANIN ÖTESİNE GEÇEMEYEN BİR YERLİ FİLM

Son olarak 1999’da “Kayıkçı”yı çeken Biket İlhan’ın altı yıl aradan sonra çektiği yeni filmi, oldukça sıkıcı, yavan ve demode. Türkiye-Yunanistan ortak yapımı filmin oyunculuğu bir okul müsameresini andırıyor. Gökçeada’da çekilen filmin görüntüleri de çok sıradan.

AYIN KARANLIK YÜZÜ

Yönetmen : Biket İlhan

Senaryo : Metin Belgin

Oyuncular : Ali Poyrazoğlu, Memet Ali Alabora, Sanem Çelik, Metin Belgin, Eser Ali, Mustafa Alabora, Katerina Moutsatsos, Katerina Papoutsaki

2005 / Türkiye- Yunanistan ortak yapımı

Türkçe / 100 dk.