VİZYONDA BU HAFTA (16 EYLÜL 2005)

 

RİNGDEKİ HALK KAHRAMANI

1930’ların başında ABD’yi sarsan ekonomik bunalım döneminde geçen film, naif bir başarı öyküsü. Gerçek bir yaşam öyküsünden uyarlanan biyografik dramın başrolünde Russell Crowe’u izleyeceğiz. Ünlü hafif sıklet boksörü James Jim Braddock, yıllar içinde ekonomik çöküntüye yenik düşüp dibe vurur. Faturalarını bile ödeyemeyen Braddock, üç çocuğuna ekmek ve süt alabilmek için, kendi gibi binlerce işsiz ile birlikte rıhtımda iş kovalamaktadır. Zorlu günlerde en büyük desteği, güçlü, dirayetli ve sevecen karısı Mae’den gören Jim’in yardımına, eski menajeri ve en yakın dostu Joe Gould koşar. Gould, eski dostuna ‘son’ bir maç ayarlamıştır. Jim en azından borçlarını kapayacaktır. Eski kurt Braddock, aç karnına, ilerlemiş yaşına ve çok güçlü olan sağ elinin kırık olmasına rağmen rakibini sahadan siler. Bunun üzerine maç teklifleri birbiri ardına yağmaya başlar. İkinci şansını iyi kullanan Braddock’un karşısında şimdi, ringde rakiplerini öldüren ağır sıklet şampiyonu Max Baer vardır. Maç günü Madison Square Garden’ı dolduran 35.000 kişi ve radyolarının başında maçı dinleyen yüz binler Braddock’u desteklemektedirler. Çünkü o, zor günlerin teselli kaynağı, dayanıklılık ve gücün timsali, onurlu biridir. En dipten mutluluğa ulaşan bir masal kahramanıdır. O, ‘Cinderella Man’dir. Ron Howard’ın kusursuz anlatımı ve yarattığı atmosferle öne çıkan film, öyküsü itibariyle Amerikalıların çok seveceği türden bir yapım ve bu yıl Oscar’ın en güçlü adaylarından biri.

CINDERELLA MAN

Yönetmen : Ron Howard

Senaryo : Cliff Hollingsworth, Akiva Goldsman

Oyuncular : Russell Crowe, Renee Zellweger, Paul Giamatti, Craig Bierko, Paddy Considine, Bruce McGill

2005 / ABD

İngilizce / 144 dk.

 

EĞLENCELİ BİR AVANTÜR

Önceleri TV için çalışmış olan Breck Eisner imzalı aksiyon macera, türü sevenler için oldukça hoş saatler vaat ediyor. Defalarca tekrarlanmış dünyaya adalet dağıtan kahraman durumlarından sıkılmayanlar için ideal bir seyirlik hatta. Çok satan macera romanları yazarı Clive Cussler’ın maceradan maceraya koşan ünlü roman kahramanı Dirk Pitt’i beyazperdede Matthew McConaughey canlandırıyor. Güzel yıldız Penelope Cruz’un renk kattığı filmde usta karakter oyuncusu William H. Macy’de var. Afrikalı bir diktatör, Kuzey Afrika’da binlerce insanın ölümüne neden olmuştur. Dirk Pitt ve ekibi olayın iç yüzünü araştırırlarken karşılarına farklı düşmanlar da çıkar.

SAHARA

Yönetmen : Breck Eisner

Senaryo : Clive Cussler’ın romanından Thomas Dean Donnelly, Joshua Oppenheimer, John C. Richards, James V. Hart

Oyuncular : Matthew McConaughey, Penelope Cruz, Steve Zahn, William H. Macy, Delroy Lindo, Lambert Wilson

2005 / ABD-İspanya-Almanya ortak yapımı

İngilizce / 124 dk.

KLONLAMA VAZİYETLERİ

Hollywood Klonlama’yı çok sevmiş durumda. Hassas konu, bu sefer de Bir gerilim filminin ana teması durumunda. Başrolünü usta aktör Robert De Niro’nun üstlendiği filmin yönetmeni, 2001 tarihli başarılı gerilim “The Hole / Delik”ten tanıdığımız Nick Hamm. De Niro’ya eşlik eden isimlerin hemen hepsi ünlü. Paul ve Jessie, oğulları Adam’ı sekiz yaşında trajik bir kaza sonucu kaybederler. Cenaze işleri ile uğraşan çift Richard Wells adlı gizemli bir doktordan inanılmaz bir teklif alırlar. Doktor, oğullarını klonlayarak tekrar yaşam döndürecektir. Etik ve hukuksal zorluğa rağmen acı ile dolu anne-baba, bu teklifi kabul ederler. Bir süre sonra Adam karşılarındadır. Ama eskisinden oldukça farklı olarak.

TANRIDAN GELEN

Yönetmen : Nick Hamm

Senaryo : Mark Bomback

Oyuncular : Robert De Niro, Greg Kinnear, Rebecca Romijn-Stamos, Cameron Bright

2004 / ABD-Kanada ortak yapımı

İngilizce / 102 dk.

 

AŞK VE PSİKANALİZ

Psikanaliz dünyasının adı pek bilinmeyen ama çok önemli isimlerinden biri olan Sabina Spielrein’in gerçek öyküsü. Sabina’nın kendisini tedavi eden doktor Jung ile olan yasak aşkı ve döneme ters düşen özgür fikirleri. Kendini aşk ve sevgiye adamış çağının ilersinde özel bir insan. Filmin yaratım sürecinde Spielrein üzerine ciddi bir araştırma yapılmış. Film, kalabalık senaryo ekibiyle dikkat çekiyor. 1943 doğumlu İtalyan yönetmen Roberto Faenza imzalı biyografik dram, üç yıllık bir gecikmeyle vizyon şansı buluyor.

ESİR RUHLAR (The Soul Keper)

Yönetmen : Roberto Faenza

Senaryo : Gianni Arduini, François Cohen-Seat, Alessandro Defilippi, Roberto Faenza, Elda Feri, Hugh Fleetwood, Giampiero Rigosi

Oyuncular : Iain Glen, Emilia Fox, Caroline Ducey, Craig Ferguson, Jane Alexander

2002 / İtalya-Fransa-İngiltere ortak yapımı

İngilizce-İtalyanca / 95 dk.

MURAT ERŞAHİN