Ana sayfa

VİZYONDA BU HAFTA (17 HAZİRAN 2005)

KİM Kİ-DUK İMZALI ÖZEL BİR DRAM

Birbiri ardı sıra imzaladığı mükemmel filmlerle dünya sinemasında kendine has, özel bir yer edinen Güney Kore’li yönetmen Kim Ki-Duk imzalı “Fedakar Kız”, ünlü sinemacıya Berlin’de ‘En İyi Yönetmen’ ödülü kazandırmış önemli ve etkileyici bir film. Fedakarlık, ergenlik/büyüme, pişmanlık ve sevgi üzerine çarpıcı olduğu kadar düşündürücü filmin oyunculuk performansları da üst düzey. Geçtiğimiz haftalarda gösterime giren yönetmenin bir diğer şaheseri “Boş Ev” ile birlikte 24. Uluslararası İstanbul Film Festivali’nde gösterilen yapımı ıskalayan sinefiller bu kez kaçırmamalı.

FEDAKAR KIZ (Samaria)

Yönetmen : Kim Ki-Duk

Senaryo : Kim Ki-Duk

Oyuncular : Ji-min Kwak, Min-jeong Seo, Eol Lee, Kwon Hyun-Min, Oh Young

2004 / Güney Kore

Korece / 95 dk.

 

SIKI BİR AKSİYON ÖRNEĞİ

Seanryosu Luc Besson imzalı aksiyon ve dövüş filminin yönetmeni, 2002 yapımı oldukça hareketli “The Transporter”a imza atan Louis Leterrier. Hollywood’un Uzak Doğu’lu aksiyon yıldızı Jet Li’nin sürüklediği filmin kadrosunda ünlü isimler yer alıyor. Okulların tatil olduğu şu günlerde özellikle genç izleyiciler için kaçırılmayacak bir seyirlik. Türün hastaları zaten izleyecektir.

KIR ZİNCİRLERİNİ (Danny The Dog)

Yönetmen : Louis Leterrier

Senaryo : Luc Besson

Oyuncular : Jet Li, Morgan Freeman, Bob Hoskins, Kerry Condon, Vincent Regan

2005 / Fransa-ABD-İngiltere-Hong Kong ortak yapımı

İngilizce / 102 dk.

 

BATMAN HAKKINDA HER ŞEY

Defalarca beyazperdeye uyarlanan ünlü çizgi romanın son versiyonu sinemalarda. Yönetmenliğini Christopher Nolan’ın üstlendiği filmde Batman’i “Amerikan Sapığı / American Psycho” filminden tanıdığımız Christian Bale canlandırıyor. Filmde, Bruce Wayne’in Gotham’ın karanlık şövalyesi ‘Batman’a dönüşümünün öyküsü anlatılıyor. Türün ve ünlü kahramanın hayranları için kaçırılmayacak büyük bir prodüksiyon.

BATMAN BAŞLIYOR (Batman Begins)

Yönetmen : Christopher Nolan

Senaryo : David S. Goyer, Christopher Nolan (Bob Kane’in çizgi romanından)

Oyuncular : Christian Bale, Michael Caine, Liam Neeson, Morgan Freeman, Gary Oldman, Ken Watanabe, Katie Holmes

2005 / ABD

İngilizce / 140 dk.

TİPİK BİR ‘TEEN-SLASHER’ OLAN İSVEÇ FİLMİ KORKUTMAKTAN ÇOK SIKIYOR

Teen-Slasher denilen ‘ilk gençliklerini yaşayanlar için yapılmış korku-gerilim filmleri’ türüne giren yapım, İsveç’ten geliyor. Bu tarz Amerikan filmlerinin berbat bir kopyası olmaktan öteye gidemeyen film, türe bir şey katamamanın yanı sıra, daha hemen başından insanı sıkmayı kolaylıkla başarıyor. Özel bir yatılı okulda işlenen cinayetler, gençler, katil ve ortalıkta dolaşan bir efsane. Sadece boş vakti olanlara ve türün çılgın meraklılarına tavsiye edilir.

GÖLDEKİ HAYALET (Strandvaskaren)

Yönetmen : Mikael Hafström

Senaryo : Mikael Hafström, Vasa

Oyuncular : Rebecka Hemse, Jesper Salen, Jenny Ulving, Peter Eggers, Daniel Larsson

2004 / İsveç

İsveççe / 100 dk.