VİZYONDA BU HAFTA (18 KASIM 2005)

HARRY POTTER’IN DÖRDÜNCÜ MACERASI

Harry Potter’ın beyazperdedeki 130 milyon dolar bütçeli dördüncü macerası sinemalarda. Yönetmen koltuğu, “Four Weddings and a Funeral” ve “Mona Lisa Smile” filmlerinden hatırlayacağınız İngiliz yönetmen Mike Newell’a emanet edilmiş. Filmin en büyük yeniliği, Lord Voldemort’un ilk defa izleyici karşısına çıkıyor olması. Kötü kalpli Lord Voldemort rolünde Ralph Fiennes’i izleyeceğiz. Harry Potter’ın azılı takipçileri ve türün meraklıları zaten kaçırmayacak. Harry Potter’ı ilk defa izleyecek olanlar ise ilk üç filmi izlemedim diye çekinmesinler. Gayet titiz ve başarılı bir fantastik macera onları bekliyor.

HARRY POTTER VE ATEŞ KADEHİ (Harry Potter and the Goblet of Fire)

Yönetmen : Mike Newell

Senaryo : Steven Kloves (J.K. Rowling’in romanından)

Oyuncular : Daniel Radcliffe, Rupert Grint, Emma Watson, Robbie Coltrane, Ralph Fiennes, Michael Gambon, Brendan Gleeson, Gary Oldman, Jason Isaacs, M,randa Richardson

2005 / ABD

İngilizce / 150 dk.

İNCE VE ÖZEL BİR FİLM

“Esrarengiz Sevgili” bir fotoğrafı andıran özenli kareleri, sembolik bir anlatıma sahip derin ve katmanlı senaryosuyla gayet iyi bir film. Özellikle beyazperdede ilk rolünü oynayan 26 yaşındaki Ukraynalı model Olga Kurylenko’nun izahı zor güzelliği ve güçlü performansı filme çok şey eklemiş. 20 yaşındaki Iris, çalıştığı meşrubat fabrikasından bir iş kazası sonucu ayrılır ve kendine ilginç bir iş bulur. Çalıştığı garip laboratuara müşteriler düzenli aralıklarla gelmekte ve bıraktıkları eşyalar belli işlemlerden geçtikten sonra sonsuz kadar korunma altına alınmaktadır. Iris, bu özel anılar deposunda işvereni ile karmaşık bir ilişkiye girer. Öte yandan otel odasını paylaştığı genç gemici, Iris’in hayatına farklı bir gerçek olarak girmiştir. Japon yazar Yoko Ogawa’nın romanından uyarlanan film, yedinci sanat meraklıları için kaçırılmayacak nitelikte.

ESRARENGİZ SEVGİLİ (L’Annulaire)

Yönetmen : Diane Bertrand

Senaryo : Diane Bertrand (Yoko Ogawa’nın romanından)

Oyuncular : Olga Kurylenko, Marc Barbe, Stipe Erceg, Edith Scob, Hanns Zischler

2005 / Fransa – Almanya – İngiltere ortak yapımı

Fransızca / 100 dk.

SEKSENLİ YILLARDA GEÇEN BİR DRAM

Eleştirmenlerden olumlu tepkiler aldığı “Mustafa Hakkında Herşey”den iki yıl sonra setlere dönen Çağan Irmak, 80’li yıllarda geçen duygusal dramıyla karşımızda. Bir dönem filmi olarak nitelenen yapıt, bir Türk ailesinin ekseni çerçevesinde yirmi yıl öncesine götürüyor izleyiciyi. Zaman zaman ağlatan bir duygusallığa sahip olduğu söylenen filmin senaryosu da Çağan Irmak imzalı. 80 darbesinde annesini kaybeden küçük Deniz, yedi yıl sonra hiç görmediği dedesinin Ege’deki çiftliğine gelir. Babasıyla dedesi yıllardır konuşmamaktadırlar. Hüseyin Efendi, okumaya diye gönderdiği oğlunun politik olaylara karıştığını öğrenince onu evlatlıktan silmiştir. Sadık’ın baba evine dönüş nedeni ise ölümcül bir hastalığa yakalanmış olması ve oğlu Deniz’i babasına emanet etmek isteyişidir. Deniz çiftlikte kendini farklı bir ortamın içinde bulur.

BABAM VE OĞLUM

Yönetmen : Çağan Irmak

Senaryo : Çağan Irmak

Oyuncular : Çetin Tekindor, Fikret Kuşkan, Hümeyra, Şerif Sezer, Özge Özberk, Binnur Kaya, Yetkin Dikinciler, Ege Tanman

2005 / Türkiye

Türkçe / 108 dk.

ALTIN PORTAKALLI TÜREV

Antalya’da ‘En İyi Film’ seçilerek ‘Altın Portakal’ı kazanan “Türev”, yönetmeni Ulaş İnaç’ın ilk sinema filmi. En İyi Kadın Oyuncu (Beste Bereket) ödülünü de kazanan film, birçok tartışma yaratmıştı. Üç genç, Nazım, Süreyya ve Burcu arasındaki aşk üçgeni. Yönetmenin deneysel çalışması, yerli dogma olarak da nitelenebilir. Fakat mesele olarak sadece suya sabuna dokunan ve bazılarına (ben dahil) ‘eee tamam da nedir yani?’ dedirten bir film Türev. Tartışmalarda fikir yürütebilmek için izlenmeli.

TÜREV

Yönetmen : Ulaş İnaç

Senaryo : Ulaş İnaç

Oyuncular : Beste Bereket, Gülçin Santırcıoğlu, Güçlü Yalçıner, Tuğra Kaftancıoğlu

2005 / Türkiye

Türkçe / 90 dk.

MURAT ERŞAHİN