Ana sayfa

VİZYONDA BU HAFTA (19 AĞUSTOS 2005)

‘UZAY’ VE ‘DÜNYA’ HAKKINDA BİLMEK İSTEDİĞİNİZ HER ŞEY

Hayata dair can alıcı sorulara en saçma cevapları veren Douglas Adams’ın (1952-2001) klasik eseri nihayet beyazperdede. Kainat hakkında bilmek isteyeceğiniz hemen her şeye değinen “Otostopçunun Galaksi Rehberi”, son derece ince bir yaratıcılık ve zeki bir mizahla kotarılmış, fantezi ve bilimkurgu kültürünün gerçek yapı taşlarından biri. İlk olarak 1978’de BBC için altı bölümlük bir radyo piyesi olarak yazılan eser, ardından bir TV filmine, beş serilik romana ve altı bölümlük bir TV dizisine dönüştü. Bilgisayar oyunları, sahne şovları ve resimli romanlarla devam eden ‘kült’, şimdi beyazperdede hayranlarıyla buluşuyor. Yapım, yazarının 2001’de ölümü üzerine bir süreliğine ertelenmişti. Teknoloji harikası görsel efektler ve stilize edilmiş fantastik görüntülere eşlik eden oyuncu kadrosunda John Malkovich, Alan Rickman, Bill Nighy gibi ünlü isimler de var. Kaçırılmaması gereken bir deneyim. Eserin hayranları içinse bir mecburiyet.

OTOSTOPÇUNUN GALAKSİ REHBERİ (Hitchhicker’s Guide To The Galaxy)

Yönetmen : Garth Jennings

Senaryo : Douglas Adams, Karey Kirkpatrick (Douglas Adams’ın aynı adlı kitabından)

Oyuncular : Martin Freeman, Mos Def, John Malkovich, Zooey Deschanel, Sam Rockwell, Bill Nighy, John Malkovich, Alan Rickman, Bill Bailey, Stephen Fry, Dominique Jackson

2005 / İngiltere-ABD ortak yapımı

İngilizce / 108 dk.

 

İNSANIN GERÇEK DOSTU

“Arjantin Hikayeleri” ile tanıyıp sevdiğimiz Carlos Sorin’in yürek ısıtan insancıl filmi 23. Uluslararası İstanbul Film Festivali’ndeki gösteriminin ardından vizyonda. Festivalin kapanış filmi olan yapım, bizleri Patagonya’da, ekonomik çöküş sonrası Arjantin’de gezdirirken, insanın gerçek dostunun belki de gerçekten köpekler olduğunun altını çiziyor. İşini kaybeden elli iki yaşındaki Coco ve cins bir av köpeği olan Bombon’un dostluklarına şahit olun. Bize oldukça uzak olan bir coğrafyanın yakınlıklarını keşfedeceğiniz son derece nahif ve yalın bir film var karşımızda. Mutlaka izleyin.

BOMBON, KÖPEK (Bombon, El Perro)

Yönetmen : Carlos Sorin

Senaryo : Santiago Calori, Salvador Roselli, Carlos Sorin

Oyuncular : Juan Villegas, Walter Donado, Gregoria (Bombon rolünde)

2004 / Arjantin

İspanyolca / 95 dk.

FARKLI BİR DEVLET ADAMI PORTRESİ

Eski Fransa Cumhurbaşkanı François Mitterand beyazperdede. Biyografik dram, Georges Marc-Benamou’nun kitabından uyarlanmış. Genç bir gazeteci, hastalığı sırasında Fransa cumhurbaşkanının anılarını tazelemesine yardımcı olur. Kendi varoluş sorunlarıyla boğuşan gazeteci, hayatını düzene sokmak isterken, başkanla olan ilişkileri sırasında kendini içsel bir hesaplaşmanın tam ortasında bulacaktır. Her dönem tartışılan sosyalist cumhurbaşkanı Mitterand’ın ‘farklı bir devlet adamı’ olarak portresini çizen film, son derece entelektüel bir sosyalistin özel yaşamını ve hayata bakışını da kurcalıyor. Şiir, roman, kadınlar, yemekler, sosyalizm, devlet, doğa, yaşlılık ve aşk. Mitterand’ı canlandıran usta aktör Michel Bouquet’in oyunu birinci sınıf. Film, Berlin’de ‘Altın Ayı’ için yarışmıştı. Politikaya, tarihe, edebiyata ve yedinci sanata meraklı olan herkes için.

SON SOSYALİST MITTERAND (Le Promeneur Du Champ De Mars)

Yönetmen : Robert Guediquian

Senaryo : Georges Marc-Benamou, Gilles Taurand (Georges Marc-Benamou’nun kitabından)

Oyuncular : Michel Bouquet, Jalil Lespert, Sarah Grappin, Philippe Fretun

2005 / Fransa

Fransızca / 117 dk.

GENÇLİK KOMEDİSİ

“American Pie / Amerikan Pastası” kadrosundan tanıdığımız Chris Klein’ın sürüklediği film, klasik bir Amerikan gençlik komedisi. Birbirinden taban tabana zıt iki kardeş ve beraber geçirdikleri bir hafta sonunda başlarına gelen olaylar. Yönetmenin ilk sinema filmi, türü sevenler için.

ÇILGIN HAFTASONU (The Long Weekend)

Yönetmen : Pat Holden

Senaryo : Ted Safran

Oyuncular : Chris Klein, Brendan Fehr, Paul Campbell, Kristina Copeland

2005 / ABD, İngiltere, Kanada ortak yapımı

İngilizce / 85 dk.

MURAT ERŞAHİN