VİZYONDA BU HAFTA (21 EKİM 2005)

Bu hafta vizyona iki yeni film giriyor. Memduh Ün ustanın jübile filmi olarak nitelediği ve Ün’ün bozulan sağlığı yüzünden yönetmenliği eski asistanı Tunç Başaran’ın devraldığı “Sinema Bir Mucizedir” ve sevilen bir bilgisayar oyunu uyarlaması olan aksiyon dolu “Doom”.

ÜNLÜ BİLGİSAYAR OYUNU ŞİMDİ BEYAZPERDEDE

Sevilen bilgisayar oyunları, birbiri ardı sıra beyazperdeye uyarlanıyor. ID Software’in popüler oyunu “Doom”da bunlardan biri. “Doom 3” oyunu referans alınarak beyazperdeye uyarlanan yapım, Polonyalı yönetmen Andrej Bartkowiak’a emanet edilmiş. Bartkowiak, aslında sıkı bir görüntü yönetmeni. Hollywood’a adım attığı iş, “Romeo Must Die / Romeo Ölmeli” adlı başarılı aksiyon olan Bartkowiak, bir diğer tempolu aksiyon “Cradle 2 the Grave”i de yönetmişti. Başrolde Hollywood’un yeni Arnold Schwarzenegger’i The Rock’ı izleyeceğimiz filmin diğer önemli ismi, “Yüzüklerin Efendisi”nin ‘Eomer’i, Yeni Zelanda’lı iri kıyım aktör Karl Urban. Olduvai gezegeninde bulunan bir laboratuardan yardım çağrısı gelmektedir. Bu çağrı üzerine Sarge, sağ kolu Reaper ve adamlarından oluşan özel bir tim, bölgeye gider. Karşılaştıkları gerçek tüyler ürperticidir. Bir grup mutant, laboratuardaki herkesi öldürmüş, üstüne üstlük dünyayı tehdit etmektedir. Hem bilgisayar oyunu fanatiklerini hem de bilimkurgu, aksiyon ve gerilim tutkunlarını memnun edecek film, 70 milyon dolar bütçeli iyi bir eğlencelik.

DOOM

Yönetmen : Andrzej Bartkowiak

Senaryo : Wesley Strick, Dave Callaham

Oyuncular : The Rock, Karl Urban, Rosamund Pike, Ben Daniels, Razaaq Adoti, Richard Brake, Al Weaver, Dexter Fletcher, Yao Chin, Robert Russell

2005 / ABD-Çek Cumhuriyeti

İngilizce / 95 dk.

USTA-ÇIRAK FİLMİ

“Zıkkımın Kökü”nden tam 12 yıl sonra kamera arkasına geçen usta yönetmen Memduh Ün, ‘jübile filmim’ dediği “Sinema Bir Mucizedir” ile karşımızda. Film iki yönetmenli. Çekimler sırasında sağlığı bozulan Memduh Ün, yönetmen koltuğunu, Türk sinemasının usta isimlerinden eski asistanı Tunç Başaran’a emanet etmiş. Bir nevi usta-çırak işbirliği olarak niteleyeceğimiz film, önceleri “Büyülü Fener” adını almış, sonra isim değiştirmiş. Ülkü Tamer’in “Allaben Öyküleri”nden esinlenerek beyazperdeye uyarlanan filmin çekimleri Gaziantep’te gerçekleşmiş. Hüseyin, 1950’lerin başında Gaziantep’te bölgenin en büyük sinema salonunu işletmektedir. Büyüyünce sinemacı olmak isteyen 11 yaşındaki küçük Ümit ile Hüseyin arasında neredeyse bir baba-oğul ilişkisi vardır. Aralarındaki sıcak ilişkinin temelinde yatan, zaten ikisinin de sinemaya duyduğu aşktır. Sıradan hayatları kasabaya gelen bir kumpanya ile renklenir. Kumpanya çalışanları arasında Hüseyin’in gençlik aşkı olan kadın da vardır.

SİNEMA BİR MUCİZEDİR

Yönetmen : Memduh Ün – Tunç Başaran

Senaryo : Tunç Başaran, Suna Dölek

Oyuncular : Kadir İnanır, Fatma Girik, Hikmet Karagöz, Gülsen Tuncer, Eser Ali Yıldırım, Batuhan Levent

2005 / Türkiye

Türkçe / 90 dk.