Ana sayfa

VİZYONDA BU HAFTA (22 TEMMUZ 2005)

ANNELİK VE YALNIZLIK ÜZERİNE

Japon korku sineması, Hollywood’da fazlasıyla benimsendi. Japon yapımlarının ABD versiyonları birbiri ardı sıra vizyona çıkıyor. Bu hafta izleyeceğimiz “Dark Water / Karanlık Su”, Hideo Nakata’nın aynı adlı filminin yeniden çevirimi. Yönetmen koltuğundaki isim ise Brezilyalı Walter Salles. “Central Station / Merkez İstasyon” ve “”Motorcycle Diaries / Motosiklet Günlüğü” filmlerinin ünlü ismi Salles, Hollywood’a bir yeniden çevirimle adım atıyor. Fakat yetenekli yönetmen, tanıdık filme özel bir Latin duyarlılığı ve bakışı eklemeyi unutmamış. Nakata’nın orijinal filminde yer alan korku-gerilim unsurları, Salles tarafından törpülenmiş ve yönetmen filme farklı bir atmosfer kazandırmayı başarmış. Amerikan toplumunda yaşanan yabancılaşma ve bunun sonucu ortaya çıkan ‘yalnızlık’, senaryoda oldukça önemli bir yer teşkil ediyor. Usta isimlerden oluşan oyuncu kadrosu ve Salles’in usta dokunuşuyla çok iyi bildiğimiz tanıdık filmi, farklı bir perspektiften izliyoruz sanki. Filmde yer bulan ‘annelik’ ve ‘fedakarlık’ temaları da, fazla sulandırılmadan gayet başarılı bir biçimde sunuluyor.

KARANLIK SU (Dark Water)

Yönetmen : Walter Salles

Senaryo : Rafael Yglesias (Koji Suzuki’nin ‘Honogurai Mizu No Soko Kara’ adlı romanından)

Oyuncular : Jennifer Connelly, Ariel Gade, Tim Roth, Pete Postlethwaite, John C. Reilly, Dougray Scott, Jennifer Baxter

2005 / ABD

İngilizce / 105 dk.

FARKLI BİR ROMEO-JULİET

Gerçek olaylardan yola çıkan film, Bulgaristan-Türkiye ortak yapımı farklı bir ‘Romeo-Juliet’ öyküsü anlatıyor. Moskova ve Karlovy Vary Film Festivallerinde yarışan filmin kadrosunda Nejat İşler de var. 80’li yılların ortasında Bulgaristan hükümetinin yürüttüğü asimilasyon politikası sonucu, ülkede yaşayan Türk’lerin isimleri Bulgar isimleriyle değiştirilir. ‘Diriliş Süreci’ adı verilen bu operasyon için özel bir birim kurulur. Bu birlikte görevli askerlerden biri olan Ivan ile isminin değiştirilmesini protesto eden anaokulu öğretmeni Ayten’in yolları kısa bir süre sonra kesişir. Eurimages’dan 54 bin Euro’luk destek alan Bulgar-Türk ortak yapımın senaryo yazarlarından biri Türk asıllı Bulgar gazeteci Neri Terzieva. Filmin yönetmeni Spassov ise ünlü bir görüntü yönetmeni. Bu yüzden filmin görüntülerine özellikle dikkat.

ÇALINTI GÖZLER (Stolen Eyes)

Yönetmen : Radoslav Spassov

Senaryo : Radoslav Spassov, Neri Terzieva

Oyuncular : Vesela Kazakova, Valeri Yordanov, Nejat İşler, Nikolai Urumow, Itzhak Finzi, Maria Kavardjikova

2004 / Bulgaristan-Türkiye

Bulgarca-Türkçe / 110 dk

CİNSEL PROBLEMLER VE KOMEDİ

Geçtiğimiz yaz ülkesi Fransa’da vizyona giren film, bir yıl rötarla sinemalarımızda. Cinsellik ve cinsel sorunları kadın gözüyle anlatan filmde, Ferzan Özpetek’in “Harem Suare”sinde ‘Safiye’ rolünde izlediğimiz Marie Gillain başrolde. Bağımsız, seksi, genç ve modern bir kadın olan Louise, hayatı tüm zevkleriyle yaşamaktadır. Ancak genç kadın bir gece aniden sekten zevk alabilme yeteneğini kaybettiğini fark eder. Erkek arkadaşı François bu konuyu ciddiye almaz ve Louise’in suçlamalarıyla karşılaşır. Paskalya için tek başına ailesinin evine giden genç kadın, eve geri döndüğünde bu sorunu çözmeye karar verir.

ZEVK DÜŞKÜNÜ (Tout Le Plaisir est pour moi)

Yönetmen : Isabelle Broue

Senaryo : Marie Gillain, Julien Boisselier, Garance Clavel, Brigitte Rouan, Tsilla Chelton, Lionel Abelanski, Idit Cebula

Oyuncular :

2004 / Fransa

Fransızca / 82 dk.