VİZYONDA BU HAFTA (23 ARALIK 2005)

YILMAZ ERDOĞAN İŞ BAŞINDA

Yılmaz Erdoğan’ın yazdığı, yönettiği ve başrolü üstlendiği yeni filmi sinemalarda. Çekimleri Haziran’da başlayıp Ağustos ayında biten 3.5 milyon dolarlık yapımda Erdoğan’ın kızının da dahil olduğu 75’e yakın oyuncu ve 1500 figüran görev almış. “Vizontele”de beraber çalıştığı Cem Yılmaz’ı da kadrosuna katan Erdoğan, İstanbul’un suç dünyasına kendine has bir mizahi çerçeveden bakıyor. Görüntü Yönetmeni Uğur İçbak’ın İstanbul manzaraları gerçekten iyi. Gişede hayli iddialı olan filmde, ağırlıklı olarak BKM oyuncularını izleyeceğiz.

ORGANİZE İŞLER

Yönetmen : Yılmaz Erdoğan

Senaryo : Yılmaz Erdoğan

Oyuncular : Yılmaz Erdoğan, Altan Erkekli, Demet Akbağ, Cem Yılmaz, Tolga Çevik, Özgü Namal, Başak Köklükaya, Ebru Akel, Erdal Tosun, Özkan Uğur

2005 / Türkiye

Türkçe / 109 dk.

UNICEF ÖDÜLLÜ DRAM

Sinemacı Makhmalbaf ailesinin (Muhsin Makhmalbaf’ın eşi, Hana ve Samira Makhmalbaf’ın anneleri) ‘annesi’ Marziyeh Meshkini imzalı dram, savaş sonrası Afganistan’ını çocukların gözünden anlatıyor. Amatör oyuncuları ve sembolist anlatımıyla öne çıkan film, 2004’te Venedik Film Festivali’nde Altın Aslan için yarışmış ve UNICEF ödülünü kazanmıştı. Yürek parçalayan gerçekleri, güçlü ve etkili biçimde anlatan film izlenmeli.

ŞAŞKIN KÖPEKLER (Sag-haye velgard)

Yönetmen : Marziyeh Meshkini

Senaryo : Marziyeh Meshkini

Oyuncular : Gol-Ghotai, Zahed, Aghelel Rezaie, Sohrab Akbari, Jamil Ghanazideh

2004 / İran-Fransa ortak yapımı

Farsça / 93 dk.

 

AKROBAT DÖVÜŞÇÜLER

10 yıl önce varoşlarda ortaya çıkan ve birkaç yıl içinde hızla yayılan akrobat dövüşçüler, yani ‘Yamakasi’ler yeni bir filmle karşımızdalar. Çatıdan çatıya uçan, oradan oraya sıçrayan ve estetik dövüşen yedi yetenekli gençten kurulu ‘Yamakashi’ler yine ortalığı birbirine katıyorlar. İngilizce adıyla “The Great Challenge”, 2001 tarihli “Yamakasi”nin ikinci filmi. Fikrin yaratıcısı ve ilk filmin senaristi Luc Besson bu filmden affını istemiş. Yönetmen, ilk filmden tanıdığınız Julien Seri. Oyuncu kadrosunu koruyan film, Londra ve Bangkok’ta çekilmiş.

RÜZGARIN ÇOCUKLARI (Les Fils du vent)

Yönetmen : Julien Seri

Senaryo : Etselle Bault

Oyuncular : Wiliams Belle, Chau Belle Dinh, Malik Diouf, Yann Hnautra, Guylain N’Guba-Boyeke, Charles Perriere, Laurent Piemontesi, Elodie Yung

2004 / Fransa-İngiltere-İspanya ortak yapımı

Fransızca / 90 dk.

MURAT ERŞAHİN