VİZYONDA BU HAFTA (23 EYLÜL 2005)

AFRİKALI SCHİNDLER

Geçtiğimiz İstanbul Film Festivali’nde gösterilen “Hotel Rwanda”, bu hafta vizyonda. ‘En İyi Orijinal Senaryo’, ‘En İyi Erkek Oyuncu’ ve ‘En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu’ dallarında Oscar adayı olan biyografik dram, oldukça etkileyici. Afrika’nın Oscar Schindler’i olarak anılan Paul Rusesabagina’nın gerçek yaşam öyküsü. 1994’te Ruanda’da Hutular’ın Tutsiler’e karşı giriştiği katliam sırasında Paul Rusesabagina, bir otelin müdürlüğünü yapmaktadır. Kendisi Hutu, eşi ise Tutsi’dir. Küçük çaplı eylemler şeklinde başlayan vahşi olaylar, büyük bir katliam noktasına gelince, Paul, otelin kapılarını çaresizlik içinde ölümü bekleyen 1268 Tutsi’ye açar ve onlara kol kanat gerer. 11 yıl önce Ruanda’da yaşanan katliama seyirci kalan Batı’yı şiddetle eleştiren film, sıradan bir insanın ‘kurtarıcı’ haline gelişini abartıdan uzak bir üslupla anlatıyor.

HOTEL RWANDA

Yönetmen : Terry George

Senaryo : Keir Pearson, Terry George

Oyuncular : Don Cheadle, Nick Nolte, Sophie Okonedo

2004 / Kanada-İtalya-Güney Afrika-İngiltere

İngilizce-Fransızca / 121 dk.

 

EV ALMA KOMŞU AL!

Kız arkadaşı Ingrid tarafından terk edilen John, bir gün asansörde tuhaf bir kadınla tanışır. Kadın, John’un yan dairesinde yaşamaktadır ve evi, kız kardeşim dediği başka bir kadınla paylaşmaktadır. Anne ve Kim’le tanışan John, kendini çok geçmeden inanılmaz olayların içinde bulur. Güzel komşuların cazibesine kapıla John, gerçekle hayali ayırt edemez hale gelir. Tamamına yakını iki apartman dairesinde geçen film, klostrofobik bir erotik gerilim. Norveçli yönetmen Pal Sletaune, atmosferi çok iyi yaratmış ve filmin işçiliği birinci sınıf. Roman Polanski’nin “Repulsion”una gönderme yapan film, David Lynch sinemasına göz kırpıyor. Başroldeki Kristoffer Joner’in performansı üst düzey.

KAPI KOMŞUSU (Naboer)

Yönetmen : Pal Sletaune

Senaryo : Pal Sletaune

Oyuncular : Kristoffer Joner, Cecilie A. Mosli, Julia Schacht, Anna Bache-Wing, Michael Nyqvist

2005 / Norveç-İsveç-Danimarka

Norveççe / 75 dk.

 

HOLLYWOOD’A GÖZ KIRPAN RUS

Rus yönetmen Timur Bekmambetov’un gerilim ve korku öğeleri içeren Hollywood’vari fantastik filmi, geçtiğimiz sene ‘En İyi Yabancı Film’ dalında Rusya’nın Oscar adayı olmuştu. Efektleri ile büyük bir prodüksiyon olan yapım, Rusya’nın “Matrix”i olarak değerlendiriliyor. Filmin büyük başarısı üzerine yönetmen, filmini üçleme haline getirmeye karar vermiş. İkinci film tamamlanmak üzere. Üçüncü film ise 2007’de çekilecek. Öyküsü biraz yüzeysel olan filmin, görüntü yönetimi ve efektleri oldukça iyi. Bir yandan Hollywood sinemasına öykünen, diğer yandan da son derece otantik bir havası olan yapım, bazı sinefillerce ‘kült’ mertebesine yükseltilmiş durumda. Öykü, günümüz Moskova’sında geçer. Denk güçlere sahip ‘aydınlık’ ve ‘karanlık’ taraflar birbirlerine üstünlük sağlayamadıklarından ateşkes ilan etmişlerdir. Ateşkesin koşulu ise, hiç kimsenin zor kullanılarak diğer tarafa çekilmemesidir. Bu kuralın ihlal edilip edilmemesini ‘gece bekçileri’ denetlemektedir. Bir gün bu ‘hassas denge’ durumu bozulur ve dünya yeniden büyük bir savaşa sürüklenir.

GECE NÖBETİ (Night Watch)

Yönetmen : Timur Bekmambetov

Senaryo : Timur Bekmambetov

Oyuncular : Konstantin Kabenski, Vladimir Menşov, Valeri Zolotukhin, Mariya Poroshina, Galina Tyunina

2004 / Rusya

Rusça / 114 dk.

 

CİNSEL HAZ VE MUTSUZLUK ÜZERİNE

Beat akımının İskoçyalı ünlü temsilcisi Alexander Trocchi’nin sansasyonel romanından uyarlanan “Young Adam”, 2003 tarihli. Ewan McGregor’un mükemmel performansı ve usta oyuncu kadrosuyla dikkat çeken film, 50’li yılların İskoçya’sında geçiyor. Fonda yer alan, ülkenin karamsar, mutsuz, yoksul atmosferi aslında filmin başrolünde. İçinde sadece mutsuzluk olan ve vicdanını çoktan bir yerlerde bırakmış kahramanımız Joe ile tanışıyoruz. Joe, Glasgow’la Edinburg arasında çalışan bir yük gemisinde yaşıyor. Geminin sahibi Ella ve kocası Les’in yanında çalışıyor yani. John ile Les, bir gün nehirde çıplak bir kadın cesedi buluyorlar. John, Ella dahil önüne her çıkan kadınla cinsel ilişkiler yaşarken, zaman zaman geçmişine dönüyor. Sudaki ceset, Joe’nun eski sevgilisine ait. Aslında Joe’da bir şekilde yaşayan bir ceset belki de. Kötücül, kayıp vicdanını tekrar yerine koymaya çalışan ve mutluluğu sadece anlık cinsel hazlarda arayan bir adam. Yaşamın akışına karşı sessiz kalmış ve kaybolmuş bir ruh. Film, içerdiği yoğun cinsellik ile öne çıkıyor. Bazı bölümlerin ABD’de sansürlendiği biliniyor. İlginç, derinlikli, farklı okumalara açık, özenli bir dram.

TUTKU NEHRİ (Young Adam)

Yönetmen : David Mackenzie

Senaryo : David Mackenzie (Alexander Trocchi’nin romanından)

Oyuncular : Ewan McGregor, Tilda Swinton, Peter Mullan, Emily Mortimer, Jack McElhone, Therese Bradley, Ewan Stewart, Stuart McQuarrie, Pauline Turner, Alan Cooke

2003 / İngiltere-Fransa ortak yapımı

İngilizce / 93 dk.

 

YAPAY ZEKALI SAVAŞÇI

“The Fast and the Furious” ve “XXX” gibi gişede büyük başarılar kazanmış ve devam filmleri çekilmiş adrenalin yüklü aksiyonların yönetmeni Rob Cohen imzalı yapım, seyirciyi koltuğunda rahat bırakmayacak denli hareket dolu bir film. Başrollerini “Ray”in Oscar’lı aktörü Jamie Foxx, Josh Lucas ve güzel aktris Jessica Biel’in üstlendiği film, türün meraklıları ve genç izleyiciler için bulunmaz bir fırsat. Öykü, yakın gelecekte geçiyor. Amerikan Deniz kuvvetleri tarafından geliştirilen, bir bilgisayarın kontrol ettiği yapay zekalı savaş uçağı EDI, yıldırım düşmesi sonucu kontrolden çıkar ve büyük bir tehdit haline gelir. Dünyayı nükleer tehlikenin sınırına getiren yapay zekalı uçakla mücadele edecek olanlar donanmanın en iyi savaş pilotları, yani insanlar olacaktır. 130 milyon dolarlık bütçesiyle dikkat çeken aksiyonun özel efektleri oldukça görkemli.

GÖRÜNMEZ SAVAŞÇI (Stealth)

Yönetmen : Rob Cohen

Senaryo : W.D.Richter

Oyuncular : Jamie Foxx, Josh Lucas, Jessica Biel, Sam Shepard, Richard Roxburgh

2005 / ABD

İngilizce / 121 dk.

 

AĞLATMAYA GÜDÜMLÜ DUYGUSALLIK

“Gizli Dosyalar / The X-Files” adlı TV dizisindeki Ajan Mulder rolüyle ünlenen David Duchovny’nin ilk yönetmenlik denemesi, ağlatmaya programlanmış. Filmin her yerinden, vıcık vıcık bir duygusallık akıyor. Robin Williams’ın abartılı oyunculuğu bu duruma tuz biber ekiyor. Aslında öykü iyi. Başrol oyuncusu genç aktör Anton Yelchin ve annesi rolünde izleyeceğimiz yetenekli aktris Tea Leoni fevkaladeler. Fakat film adeta bir Yeşilçam melodramı. İzleyici, özellikle insanlar ağlasın diye filme eklenmiş sahnelerle karşılaşıyor. Paris’te yaşayan Amerikalı çizer Tom Warshaw, eşi ve oğluna ilk defa bütün ayrıntılarıyla geçmişini anlatır. 70’li yılların başında bekar annesiyle birlikte New York’ta geçmiştir çocukluğu. En yakın dostu ise zeka özürlü okul hademesi Pappass’dır. İlk aşkı, hayal kırıklıkları, acıları ve mutluluklarıyla geçen çocukluk dönemi, Tom’un doğduğu kenti tekrar ziyaret etmesine neden olacaktır. Kendini olduğu gibi kabul etmenin verdiği huzur ile kendine karşı dürüst olmanın önemi gibi erdemli durumların altını çizen film, kurnaz bir ağlatı seansı niteliğinde. Avrupalı olmaya çalışan, Amerikan tarzı bir ‘büyüme, yetişme’ hikayesi.

CAN DOSTLAR (House of D)

Yönetmen : David Duchovny

Senaryo : David Duchovny

Oyuncular : Anton Yelchin, Tea Leoni, Robin Williams, David Duchovny, Erykah Badu

2005 / ABD

İngilizce-Fransızca / 96 dk.