Ana sayfa

VİZYONDA BU HAFTA (24 HAZİRAN 2005)

‘FARKLI’ BİR YAŞAMIN ANILARI

Kübalı yazar Reinaldo Arenas’ın anılarından yola çıkılarak beyazperdeye uyarlanan filmin başrolünde Javier Berdem’i izleyeceğiz. Johnny Depp, Sean Penn ve yönetmen Hector Babenco filmin konuk oyuncuları. Batista rejimine karşı devrimcilerle omuz omuza mücadele ettiği ve devrimin yanında yer aldığı halde cinsel tercihi ve fikirleri yüzünden Castro rejimi tarafından suçlanan şair/yazarın özel hayatından yola çıkan film, devrim sırasında yaşanan değişimi ve halkın uyum çabalarını anlatıyor.

KARANLIKTAN ÖNCE (Before Night Falls)

Yönetmen : Julian Schnabel

Senaryo : Julian Schnabel, Cunningham O’Keefe, Lazaro Gomez Carriles

Oyuncular : Javier Bardem, Olivier Martinez, Johnny Depp, Michael Wincott, Andrea Di Stefano, Sean Penn, Hector Babenco

2000 / ABD

İngilizce / 133 dk.

 

KESİŞEN ÖYKÜLER ÜZERİNE

“21 Gram” ve “Pulp Fiction / Ucuz Roman”vari yapısı ve anlatımıyla, farklı insanların birbirleriyle kesişen öykülerini beyazperdeye taşıyan yapım, ilk kez gösterildiği ‘Toronto Film Festivali’nde çok beğenilmişti. İyi ve geniş bir oyuncu kadrosunun yer aldığı filmin, bu yıl Akademi üyelerinin dikkatini çekerse ‘Oscar’larda oldukça iddialı olabileceği konuşuluyor.

CRASH

Yönetmen : Paul Haggis

Senaryo : Paul Haggis, Robert Moresco

Oyuncular : Sandra Bullock, Matt Damon, Don Cheadle, Brendan Fraser, Jennifer Esposito, William Fichtner, Thandie Newton, Larenz Tate, Ryan Philippe

2005 / ABD-Almanya ortak yapımı

İngilizce / 113 dk.

 

İSPANYOL İŞİ KORKU

Son yıllarda adından sıkça söz ettiren İspanyol yapımı korku-gerilim filmlerinin yeni bir örneği var bu hafta vizyonda. Televizyon kökenli bir yönetmenin ilk filmi olma özelliğinin yanı sıra karanlık atmosferi ve hareketli kurgusuyla iddialı bir film olan yapım, türün meraklıları için ilginç olmanın yanı sıra, içerdiği hareketli tempo ve görsel yapıyla seyredilebilir bir İspanyol işi.

HİPNOZ (Hipnos)

Yönetmen : David Carreras Sole

Senaryo : David Carreras Sole, Juanma Ruiz Cordoba (Javier Azpeitia’nın aynı adlı romanından)

Oyuncular : Christina Brondo, Demian Bichir, Feodor Atkine, Marisol Membrillo

2004 / İspanya

İspanyolca / 93 dk.