Ana sayfa

VİZYONDA BU HAFTA (25 MART 2005)

 

ADOLF HİTLER’İN SON GÜNLERİ

Almanya yıkılmakta. Berlin düşmüş bir şehir. Rus ordusu şehre girmek üzere. Adolf Hitler ve çevresindekiler, Berlin’deki bir sığınakta kaçınılmaz sonu bekliyorlar. Herkes intiharının şeklini planlarken, Hitler son ana dek işlerin düzeleceğine inanıyor. Hitler rolünde usta aktör Bruno Ganz muhteşem bir performans sergiliyor. 13.5 milyon Euro’luk yapım, ‘En İyi Yabancı Film’ dalında Almanya’nın Oscar adayı olmuştu.

ÇÖKÜŞ (Der Untergang)

Yönetmen : Oliver Hirschbiegel

Senaryo : Bernd Eichinger (Hitler’in özel sekreteri Traudl Junge ve Melisa Müller’in ‘Bis zur letzten Stunde’ adlı kitaplarından)

Oyuncular : Bruno Ganz, Alexandra Maria Lara, Corinna Harfouch, Ulrich Matthes, Matthias Habisch, Christian Berkel, Heino Ferch, Thomas Kretschmann

2004 / Almanya yapımı

Almanca / 156 dk.

 

GÖRKEMLİ VE ROMANTİK BİR YOLCULUK

“Amelie” ile yürekleri ısıtan Audrey Tautou’yü başrolde izleyeceğimiz romantik dram, Birinci Dünya Savaşı’nın hemen ardından kayıp nişanlısının izini süren genç bir kadının yaşadıkları paralelinde savaşı ve çekilen acıları, şiirsel bir dil ve görkemli bir sinematografiyle beyazperdeye taşıyor. Jean-Pierre Jeunet imzalı görsel şölen, kaçırılmayacak türden.

KAYIP NİŞANLI (Un Long Dimanche de Fiançailles)

Yönetmen : Jean Pierre Jeunet

Senaryo : Guillaume Laurant, Jean-Pierre Jeunet ( Sebastian Japrisot’un aynı adlı romanından)

Oyuncular : Audrey Tautou, Gaspard Ulliel, Jean-Pierre Becker, Dominique Bettenfeld, Marion Cotillard, Julie Depardieu, Dominic Pinon, Tcheky Karyo

2004 / Fransa-ABD ortak yapımı

Fransızca / 134 dk.

 

ANİMASYONDA ÇITA GİTTİKÇE YÜKSELİYOR

Hümanist bir yaklaşımla, son derece titiz gerçekleştirilmiş, iyi bir öyküye sahip yeni animasyon “Robotlar”, çıtayı son derece yükseltmiş bir yapım. Filmin seslendirme kadrosunda birbirinden ünlü isimler yer almış. Kapitalizm eleştirisinden, küreselleşmeye kadar bir çok önemli konu ve kavrama değinen film, sadece animasyon tutkunlarına değil gerçek sinemaseverleri mutlu edecek türden.

ROBOTLAR (Robots)

Yönetmen : Chris Wedge, Carlos Saldanha

Senaryo : Lowell Ganz, Babaloo Mandel, Jim McClain, Ron Mita

Seslendirenler : Ewan McGregor, Halle Berry, Mel Brooks, Robin Williams, Stanley Tucci, Paul Giamatti, Jim Broadbent, Amanda Bynes, Greg Kinnear, Drew Carey, Dianne Wiest

2004 / ABD yapımı

İngilizce / 90 dk.

UZAKDOĞU ROMANTİZMİ

Son yıllarda bütün dünyayı kasıp kavuran kavgalı dövüşlü, uçarlı kaçarlı Uzakdoğu filmlerine ayrı bir soluk ve romantizm getiren yapım, görkemli görüntüleri ve sahne tasarımıyla uzun süre akıldan çıkmayacak cinsten.

PARLAYAN HANÇERLER (House of Flying Daggers)

Yönetmen : Zhang Yimou

Senaryo : Zhang Yimou, Li Feng, Wong Bin

Oyuncular : Takeshi Kaneshino, Andy Lau, Ziyi Zhang, Song Dandan

2004 / Çin yapımı

Çince / 119 dk.