Ana sayfa

VİZYONDA BU HAFTA (26 AĞUSTOS 2005)

VOODOO DEĞİL, HOODOO!

Ünlü yıldız Goldie Hawn’un kızı olan yetenekli ve güzel aktris Kate Hudson’u başrolde izleyeceğimiz doğaüstü korku gerilimde John Hurt ve Gena Rowlands gibi usta isimler de rol alıyor. Film, Louisiana deltasında, yani ABD’nin bataklıklarla dolu güney bölgesinde büyülerle iç içe yaşayan insanlar arasında geçiyor. Hemşire okuluna gitmek için para biriktirmek zorunda olan Caroline, zengin ve yaşlı bir çiftin teklifini kabul eder ve yatalak bir adama bakmak üzere eski ve geçmişi karanlık gizlerle dolu bir malikaneye gelir. Yatalak adamın eşi, Caroline’e büyük eski evin bütün kapılarını açacak bir anahtar verir ve genç kadın, tavan arasındaki gizli bir odanın kilidini açarak korkunç olayların başlamasına sebep olur. Film, büyülerle ilgili. Filmlerden bildiğimiz “Voodoo”nun aksine, yapıma konu olan “Hoodoo” büyüsünün Afrika, Avrupa ve Kızılderili kökenli olduğunu öğreniyoruz. ‘Büyü’ ile ilgili ciddi ve sıkı yazılmış bir öykü, iyi bir oyuncu kadrosu ve usta işi atmosfer, filmi önemli kılıyor. Yeşil sahalardan beyazperdeye uyarladığımız bir sloganla özetlersek, ‘film güzel, öykü çok güzel, Kate Hudson her şeyden güzel…’

İSKELET ANAHTAR (The Skeleton Key)

Yönetmen : Iain Softley

Senaryo : Ehren Kruger

Oyuncular : Kate Hudson, Gena Rowlands, John Hurt, Peter Sarsgaard

2005 / ABD

İngilizce / 104 dk.

 

NEREDE ÇOCUKLUĞUMUZUN “TATLI CADI”SI ?

İzleyiciyi, 60’lı yılların sonunda TV ekranlarından büyüleyen ‘Tatlı Cadı’ Samantha, Türkiye’de de çok sevilmiş, 70’lerde hemen her kuşaktan neredeyse bütün halkın beğenisini kazanmıştı. ‘Samantha’, şimdi Hollywood’da. Burnunu oynatarak gerekli, küçük büyülerini yapan ‘Tatlı Cadı’ rolünü ünlü yıldız Nicole Kidman üstlenmiş. Anne Endora, bu kez sadece ‘Endora’ olarak karşımızda ve usta aktris Shirley MacLaine’in yorumuyla. Eşinden büyü istemeyen Darrin rolünde ise Will Ferrell var. Ferrell filmin en itici karakteri olmuş. Farklı bir yorumla beyazperdeye yansımış yapım, dizinin ruhundan oldukça uzak. İllaki nostalji diyenler için itici olabilecek yeniliklere sahip film, diziyi hiç izlememiş genç kuşaklar için ilginç olabilir.

TATLI CADI (Bewitched)

Yönetmen : Nora Ephron

Senaryo : Nora Ephron, Delia Ephron

Oyuncular : Nicole Kidman, Will Ferrell, Shirley MacLaine, Michael Caine, Jason Schwartzman

2005 / ABD

İngilizce / 102 dk.

 

ÇILGIN BİR FRANSIZ KOMEDİSİ

Başrolde çekici yıldız Emmanuelle Beart’ın rol aldığı Fransız yapımı, ünlü oyun yazarı Georges Feydeau’nun oyunundan beyazperdeye uyarlanmış tipik bir ‘fars’. Edouard, uslanamaz bir çapkındır. Sosyetenin güzel şarkıcısı Lucette ile büyük bir aşk yaşasa da morali çok bozuktur çünkü o akşam, zengin bir dulun kızıyla evlenecektir. Lucette’in bundan haberi yoktur. Üstüne üstlik Lucette, düğüne şarkı söylemek üzerine davet edilince işler karma karışık bir hâl alır. ‘24. Uluslararası İstanbul Film Festivali’nde gösterilmiş yapım, türün meraklısı için kaçırılmayacak cinsten.

TERKETME SANATI (Un Fil a la Patte)

Yönetmen : Michel Deville

Senaryo : Rosalinde Deville (Georges Feydeau’nun oyunundan)

Oyuncular : Emmanuelle Beart, Charles Berling, Dominique Blanc, Jacques Bonnaffe, Mathieu Demy, Julie Depardieu

2005 / Fransa yapımı

Fransızca / 80 dk.