Ana sayfa

VİZYONDA BU HAFTA (27 MAYIS 2005)

HEPİMİZ BOŞ BİR EVİZ

Güney Kore’li usta yönetmen Kim Ki-Duk’un bol ödüllü filmi “Boş Ev”, İstanbul Festivali’nin ardından vizyonda. Boş olduğunu bildiği evlere girip uyuyan, şükran duygusuyla ev sahiplerinin çamaşırlarını bile yıkayan Tae-suk, girdiği evlerin birinde yalnız bir ruhla mutsuz evliliğinden bezmiş güzel Sun-hwa ile karşılaşır. İlk görüşte ruh eşi olduklarını anlayan ikili, sonu belirsiz bir maceraya atılırlar. Hepimiz bir gün kapımızı çalacak birini bekleyen boş bir eviz aslında diyen Kim Ki-Duk’un filmi, kalbe işleyen ve unutulmaz bir dram. Aşk, yalnızlık ve pek çok şey üzerine masalsı bir şölen. Yedinci sanatın fazla diyaloga gerek duymayan gövde gösterisi. Mutlaka izleyin

BOŞ EV (Bin Jip)

Yönetmen : Kim Ki-Duk

Senaryo : Kim Ki-Duk

Oyuncular : Lee Seung-yun, Jae Hee, Park Se-jin

2004 / Güney Kore

Korece / 95 dk.

 

İSTANBUL VE MÜZİĞİ ÜZERİNE

Fatih Akın’ın ‘Cannes Film Festivali’nde ki gösteriminde de oldukça beğenilen belgeseli vizyonda. Ödüllü yönetmen, bu kez belgesel de de iyi olduğunu kanıtlıyor. Aslında film, Fatih Akın’ın gerçekten iyi bir yönetmen olduğunun buz gibi kanıtı. İstanbul’u sesler ve müziği içinde ameliyat masasına yatırıyor Akın. İki kıtayı birleştiren şehri, bir sentez müziği merkezi olarak ele alıyor ve 72 milletin yaşadığı İstanbul’u bir ses cümbüşü içinde anlatıyor. Sosyal ve ekonomik bir çok meseleyi de filme eklemeyi unutmuyor tabii. Almanya’dan İstanbul’un sesleri ve müziğini kaydetmek üzere İstanbul’a gelen Alman müzisyen Alexander Hacke’nin rehberliğinde, Baba Zula, Müzeyyen Senar, Orhan Gencebay, Replikas, Erkin Koray, Selim Sesler, Duman, Ceza, Mercan Dede, Siyasiyabend, Aynur, Sezen Aksu, Brenna MacCrimmon, İstanbul Style Breakers gibi ünlü isim ve topluluktan İstanbul’un seslerini dinliyoruz.

İSTANBUL HATIRASI – KÖPRÜYÜ GEÇMEK (Crossing The Bridge-Sound of Istanbul)

Yönetmen : Fatih Akın

Senaryo : Fatih Akın

Müzik : Alenander Hacke

2005 / Almanya

Almanca / 90 dk.

VARLIKLI GÜNLERİNİZ SAYILI

Zenginlerin evlerine gizlice giren, hiçbir şeye zarar vermeden evdeki eşyalarla yaratıcı düzenlemeler yapan iki genç, kendilerine ‘eğitmenler’ adını vermişlerdir. Evlere ‘varlıklı günleriniz sayılı’ yazılı tedirgin edici notu bırakıp, diğer hedeflere yönelen gençlerin amaçları, ayrıcalıklı sınıfa, asla güvende olmadıklarını hatırlatmaktır. Düzen ve sistem eleştirisi içeren ilginç Alman filmi 2004’te Cannes’de Altın Palmiye için yarışmıştı.

EĞİTMENLER (The Edukators)

Yönetmen : Hans Weingartner

Senaryo : Katharina Held, Hans Weingartner

Oyuncular : Daniel Brühl, Julia Jentsch, Stipe Erceg, Burghart Klaubner, Peer Martiny

2004 / Almanya-Avusturya

Almanca / 127 dk.

 

BİR TÜRLÜ BİRLEŞEMEYEN İKİ KALP

Romantik Komedi türünün klasiği “When Harry Met Sally”yi andıran filmde, MTV ile tanınan ve genç kızların sevgilisi Ashton Kutcher ile güzel aktris Amanda Peet rol alıyorlar. Gençlerin özellikle alakadar olacakları sevimli film, fazlasıyla Amerikan olsa da kendini izlettirmeyi başarıyor.

AŞK GİBİ BİR ŞEY (A Lot Like Love)

Yönetmen : Nigel Cole

Senaryo : Amanda Peet

Oyuncular : Ashton Kutcher, Amanda Peet, Taryn Manning, Aimee Garcia

2004 / ABD

İngilizce / 107 dk.

 

PARİS TAMAM AMA YA KAPADOKYA?

Çok satan Fransız polisiye-gerilim yazarı Jean Christophe-Grange’ın aynı adlı romanından kendi uyarladığı macera-gerilim, Paris’te başlayan ve Kapadokya’da sona eren allı pullu bir serüven. İstanbul ve Kapadokya’da çekimleri yapılan film, ülkücüler ve mafya üzerine bir öykü anlatıyor. Filmi izlerken, insan bu adamlar ta Paris’ten gelip Kapadokya’da niye film çekmişler diye soruyor kendi kendine. Filme fazla bir zenginlik katmayan ve Kapadokya’da geçen sahneler burada değil, Paris’teki bir sette de kolaylıkla çekilebilirdi. Fransız aktör Jean Reno’nun sürüklediği film, stil çekimlerin ve prodüksiyon masrafının ötesinde oldukça vasat.

KURTLAR İMPARATORLUĞU (L’Empire des Loups)

Yönetmen : Chris Nohan

Senaryo : Jean Christophe-Grange

Oyuncular : Jean Reno, Laura Morante, Jocelyn Quivrin, Arly Jover

2005 / Fransa

Fransızca / 100 dk.

 

GERÇEKLER VE KURGU

Robin Williams’ın başrolde olduğu bilimkurgu tarzı dram, futuristik anlatımı ve karanlık atmosferiyle oldukça başarılı. Belirsiz bir zamanda, bir kurgucu ölen insanların hayatlarını ailesinin ve dostlarının görmek isteyeceği biçimde kurgulamaktadır. Kurgucuyu yaptığı işe mahkum kılan geçmişi, bir çalışma sırasında ortaya çıkar ve her şey değişir. Haftanın iyilerinden olan film tavsiye edilir.

SON KURGU (Final Cut)

Yönetmen : Omar Naim

Senaryo : Omar Naim

Oyuncular : Robin Williams, Mira Sorvino, Jim Caviezel, Mimi Kuzyk, Tim Bishops

2003 / ABD

İngilizce / 90 dk.