VİZYONDA BU HAFTA (28 EKİM 2005)

Bu hafta vizyona yerli yabancı, animasyondan komediye, dramdan aksiyona tam 7 yeni film giriyor. İyi seyirler.

YÜREK ACITAN BİR DRAM

Belçikalı yönetmen Frederiz Fonteyne’in filmi, 24. Uluslararası İstanbul Film Festivali’nde ‘Altın Lale’ kazanmıştı. Venedik Film Festivali’nden de ödülle dönen ve Madeleine Bourdouxhe’nin romanından uyarlanan film, oldukça başarılı bir dram. Kocası Gilles’in aşk acıları karşısında yuvasını dağıtmadan kocasına destek olan ve dertlerini içine atarak kocasının ‘kendisine gelmesini’ sabırla bekleyen Elisa’nın yürek burkan öyküsü. Mesele şu aslında: Elisa, ‘Gilles’in karısı’ mı yoksa Gilles, ‘Elisa’nın kocası’ mı ? Başroldeki Emmanuelle Devos’un oyunu her türlü övgünün ötesinde. İzlenmesi gerekli, iyi oynanmış, iyi çekilmiş, özenli bir dram.

GİLLES’İN KARISI (La Femme de Gilles)

Yönetmen : Frederic Fonteyne

Senaryo : Philippe Blasband, Frederic Fonteyne, Marion Hansel (Madeleine Bourdouxhe’nin romanından)

Oyuncular : Emmanuelle Devos, Clovis Cornillac, Laura Smet

2004 / Belçika-Fransa-Lüksemburg-İtalya-İsviçre ortak yapımı

Fransızca / 103 dk.

GERÇEK BİR SANAT ESERİ

Nick Park ve Steve Box’ın 90, 94 ve 96 yıllarında ‘En İyi Kısa Animasyon’ Oscar’ını kazanmış şaheserleri bu kez uzun metraj olarak karşımızda. Stop-motion olarak çekilen animasyon kaçırılmayacak bir film. Aslında titizlikle işlenmiş bir sanat eseri. “Wallace & Gromit” aslında Nick Park’ın yapımı altı yıl sürmüş mezuniyet projesi. “Chicken Run / Tavuklar Firarda”nın da yönetmeni olan Nick Park’ın muhteşem animasyonu yediden yetmişe her izleyici için kaçırılmaması gerekli bir görsel şölen. ‘Peynirperest’ Wallace ile sadık ve sabık köpeği Gromit, yaşadıkları yerde zararlı tavşanlar ve farelerle mücadele etmektedirler. Sevimli dostlarımızın keşfi olan Anti-Pesto, kasabanın sebze bahçelerine dadanan zararlı hayvanları, onlara en ufak bir zarar vermeden insani yöntemlerle bitkilerden uzak tutmaktadır. Kasabada her yıl düzenlenen ‘Büyük Sebze Yarışması’ yaklaşırken sebzelere oldukça iri bir yaratık musallat olur. Kahramanlarımız yaratığın peşine düşmüştür ama yarışmanın sahibeliğini üstlenen Bayan Tonnington’un kendini beğenmiş sevgilisi beceriksiz ve kötü kalpli avcı Victor Quartermaine de tehlikeli yaratığın peşindedir. Kesinlikle kaçırmayın.

WALLACE VE GROMİT YARAMAZ TAVŞANA KARŞI (Wallace & Gromit in The Curse of the Were-Rabbit)

Yönetmen : Nick Park, Steve Box

Senaryo : Nick Park, Steve Box, Bob Baker, Mark Burton

Seslendirenler : Peter Sallis, Ralph Fiennes, Helena Bonham Carter, Peter Kay

2005 / İngiltere

İngilizce / 85 dk.

PAS TRİER’DEN, GOL VİNTERBERG’DEN

Dogmacı Danimarkalıların filmi, senaryosunu Lars von Trier’in yazdığı ve “Şölen / Festen” ile akıllara kazınan Thomas Vinterberg’in yönettiği “Dear Wendy”, Filmekimi’nin ve 42. Antalya Altın Portakal Film Festivali’ndeki gösterimlerinin ardından vizyonda. Yoksul maden kasabası Estherslope’da yaşayan ve yalnızlığı seven Dick, bir gün küçük bir tabanca bulur. Her ne kadar barışçıl olsa da zamanla silahın çekimine kapılır. Kendine bir ortak edinen Dick, kasabadaki toplum dışı gençleri kurduğu gizli kulübe katılmaları için ikna eder. Kulüp üyeleri, ‘asla silahını çekme’ ilkesine inandıkları halde çok geçmeden kendilerini, koydukları kuralları çiğnerken bulurlar. İzleyiciyi ikiye bölen bir film karşımızda. Ortada, filmi ya çok beğenenler var ya hiç beğenmeyenler. İki usta sinemacının ortak ürününe kayıtsız kalmamak gerekiyor. Özellikle iyi bir izleyiciyseniz fırsatı kaçırmayın.

SEVGİLİ WENDY (Sevgili Wendy)

Yönetmen : Thomas Vinterberg

Senaryo : Lars von Trier

Oyuncular : Jamie Bell, Bill Pullman, Michael Angarano, Danso Gordon, Novella Nelson, Chris Owen, Alison Pill, Mark Webber

2005 / Danimarka-Fransa-Almanya-İngiltere ortak yapımı

İngilizce / 105 dk.

ZORRO VE ELENA

Kılıç ustası ve halk dostu Zorro yine bizimle. Güçsüzlerin ve mazlumların koruyucusu maskeli kahraman rolünü tekrar oynamak için Banderas’ın 20 milyon dolar aldığı konuşuluyor. Catherine Zeta-Jones, bu bölümde yine kadroda. Zorro, yasal kimliğiyle Alejandro de la Vega, düşmanlarından intikamını almış ve artık güzeller güzel eşi Elena ve oğlu Joaquin ile huzurlu bir hayata adım atmıştır.Gelişen olaylar karşısında yenşden maskesini takmak zorunda kalan kahramanımızın en büyük yardımcısı en az kendi kadar usta bir silahşör olan cesur eşi Elena olacaktır. Keyif veren bir avantür. Hayranları için kaçınılmaz bir seyirlik.

ZORRO EFSANESİ (The Legend of Zorro)

Yönetmen : Martin Campbell

Senaryo : Alex Kurtzman, Roberto Orci

Oyuncular : Antonio Banderas, Catherine Zeta-Jones, Giovanna Zacarias, Raul Mendez, Adrian Alonso, Michael Emerson, Michel Bos

2005 / ABD

İngilizce / 100 dk.

2005 MODEL AŞK BÖCEĞİ

1969 tarihli “The Love Bug / Aşk Böceği”, o yılın en çok hasılat yapan filmi olunca, üç devam filmi ve televizyon dizisi yapılmıştı. Yapımcılar, şimdi beşinci filmin başarısını bekliyorlar. Yönetmen ve şoför koltuğu bayanlara emanet edilen 63 model sevimli Volkswagen, yeni macerasıyla yine bizlerle. Başrolünde gençlerin sevdiği aktris Lindsay Lohan’ı izleyeceğimiz komedide Matt Dillon ve Michael Keaton da rol alıyorlar. NASCAR yarışlarına katılmasıyla ünlenen Peyton ailesinin üçüncü kuşak üyesi Maggie Peyton, üniversiteyi bitirir ve babası ona 63 model hasarlı bir ‘vosvos’ satın alır. Ama ‘Herbie’, bir arabadan daha çok şey demektir. Herbie ve Maggie birlikte yarışlara hazırlanırlar. Aşk Böceği, vosvos hayranları ve nostalji tutkunları yıllar sonra Herbie ile karşılaşmaktan keyif alacaklar. Dinamik komedi, yeni kuşaklar için ise ayrı bir keyif olacak.

HERBIE: TAM GAZ (Herbie: Fully Loaded)

Yönetmen : Angela Robinson

Senaryo : Thomas Lennon, Ben Garant, Alfred Gough, Miles Millar

Oyuncular : Lindsay Lohan, Matt Dillon, Michael Keaton, Breckin Meyer, Justin Long

2005 / ABD

İngilizce / 100 dk.

KÂRHANELİ BİR POLİTİK KOMEDİ

Avrupa Yakası adlı sevilen TV dizisinin yönetmeni Hakan Algül’ün ilk sinema filmi olan yapımın senaryosu Necef Uğurlu’ya ait. Başrollerini Metin Akpınar ve Ahmet Uğurlu’nun paylaştıkları film bir politik komedi. Ekonomik sıkıntıya düşen pavyon sahibi bankadan kredi alır ancak banka batar ve böylelikle devlet pavyona el koyar. Ankara, fona devredilen elindeki işletmelerden herhangi birini kâra geçirmeyi istemektedir ve en uygununun ‘Döngel Eğlence Tesisleri’ olduğuna karar vererek bir memurunu tesise gönderir. Batık işletmeleri kâra geçirmek konusunda deneyimli olan memur tesisin bir genelev olduğunu öğrenince büyük bir şok geçirse de burayı bir ‘kârhane’ye dönüştürmek için çalışmaya başlar. Çekimleri Sapanca’da göl kıyısında yapılan yerli filmde 42. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde ‘En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu’ ödülünü kazanan Fadik Sevin Atasoy da rol alıyor. Filmin konuk oyuncularından biri de Zekeriya Beyaz.

DÖNGEL KÂRHANESİ

Yönetmen : Hakan Algül

Senaryo : Necef Uğurlu

Oyuncular : Metin Akpınar, Ahmet Uğurlu, Şenay Gürler, Şebnem Sönmez, Fadik Sevin Atasoy, Goncagül Sunar, Nezih Tuncay,Erkan Taşdöğen, Zihni Göktay

2005 / Türkiye

Türkçe / 90 dk.

YEŞİLÇAM KOMEDİLERİNE DÖNÜŞ

Özellikle 60 ve 70’lerde moda olan popüler komedilerin 2005 versiyonu olan yapım, “Hababam Sınıfı” atmosferine oldukça yakın gözüküyor. Tezcan, Bahattin, Murat, Zeki ve Kâmil, yetimhanede yaşayan beş iyi arkadaştır. Yıllar geçer. Dostlukları devam eden bu beşli, başları dertten kurtulmayan, birbirinden beceriksiz beş hırsız olarak karşımıza çıkarlar.

MASKELİ BEŞLER

Yönetmen : Murat Aslan

Senaryo : Murat Aslan

Oyuncular : Şafak Sezer, Peker Açıkalın, Mehmet Ali Alabora, Cengiz Küçükayvaz, Melih Eekener, Dost Elver, Sümer Tilmaç, Burak Öncü

2005 / Türkiye

Türkçe / 90 dk.

MURAT ERŞAHİN