Ana sayfa

VİZYONDA BU HAFTA (29 NİSAN 2005)

BÜYÜKŞEHİR GENÇLİĞİ VE SORUNLARI

Perihan Mağden’in İki Genç Kızın Romanı adlı eserinden Kutluğ Ataman tarafından beyazperdeye uyarlanan film, ciddi tonu, anlatımı ve oyuncu yönetimiyle öne çıkan bir yapım. İki başrol oyuncusu da amatör isimlerden kurulu kadroda Hülya Avşar’da yer alıyor. Müziklerinde Replikas imzası olan filmde, Nazan Öncel, Baba Zula, Aylin Aslım, ve Kibariye’nin şarkılarını da dinleyebilirsiniz. Son dönem üretilen ‘lay lay lom’ yerli yapımlardan farklı, eli ayağı düzgün, iyi bir film “İki Genç Kız”.

İKİ GENÇ KIZ

Yönetmen : Kutluğ Ataman

Senaryo : Kutluğ Ataman, Yıldırım Türker (Perihan Mağden’in ‘İki Genç Kızın Romanı’ adlı eserinden)

Oyuncular : Feride Çetin, Vildan Atasever, Hülya Avşar, Tğçe Tamer, Savaş Akova, Can Kolukısa

2004 / Türkiye

Türkçe / 100 dk.

HRİSTİYANLIĞIN İÇİŞLERİ ÜZERİNE

Katolik kilisesine baş kaldıran ve Protestanlık hareketinin önemli isim olan özgürlükçü ve asi dahi Martin Luther’in yaşam öyküsü beyazperdede. İncil’i Almanca’ya çeviren ve Hristiyanlıkta ciddi bir değişimi ve düzenlemeyi sağlayan Luther, oyuncuları ve yönetimiyle düzgün bir film. Prodüksiyonu biraz daha büyük olsaydı diye düşünüyor insan filmi izlerken. Sanki bütçe biraz düşük tutulmuş. Özellikle tarih ve dinler tarihi meraklılarına ilaç gibi gelecek bir film.

LUTHER

Yönetmen : Eric Till

Senaryo : Camile Thomasson, Bart Gavigan

Oyuncular : Joseph Fiennes, Bruno Ganz, Alfred Molina, Sir Peter Ustinov, Jonathan Firth

2003 / Almanya

İngilizce / 121 dk.

 

YÜREĞE SESLENEN BİR FİLM

‘En İyi Yabancı Film’ ve ‘En İyi Film Şarkısı’ dallarında Oscar adayı olan Fransız filmi, insanın yüreğine seslenen son derece insancıl ve iyi bir film. Rıfat Ilgaz’ın ölümsüz eseri ve Erten Eğilmez’in beyazperdeye taşıdığı “Hababam Sınıfı” ile ortak noktalar taşıyan film, aslında batı medeniyetinin bugünkü sosyo-kültürel durumunu mükemmel özetliyor. Müzik, büyüme, otorite, aşk ve dostluk üzerine sevecen ve sımsıcak bir film var karşınızda. Yediden yetmişe herkesin görmesi gereken bu güzel filmi kesinlikle kaçırmayın.

KORO (Les Choristes)

Yönetmen : Christophe Barratier

Senaryo : Christophe Barratier, Philippe Lopes-Curval

Oyuncular : Gerard Jugnot, François Berleand, Kad Merad, Jean-Paul Bonnaire, Marie Bunel, Jacques Perrin, Didier Flamand

2004 / Fransa-İsviçre-Almanya ortak yapımı

Fransızca / 96 dk.

GAYET ‘SIKI’ BİR AKSİYON

Başrolünde Bruce Willis’i izleyeceğimiz gerilim dozu yüksek aksiyon Rehine, türün meraklıları için bulunmaz bir nimet. Açılış sahnesinden finale kadar azalmayan aksiyon, oyuncuların da katkılarıyla, kaçırılmayacak bir seyirliğe dönüşüyor. Yaşadığı şanssız ve kötü bir olayın ardından ailesini terk ederek sakin bir banliyöde polis şefi olan eski rehine arabulucusu Jeff Talley rolünde, Bruce Willis, bizleri “Die Hard”lı günlere döndürüyor.

REHİNE (Hostage)

Yönetmen : Florent Siri

Senaryo : Doug Richardson (Robert Crais’in aynı adlı romanından)

Oyuncular : Bruce Willis, Kevin Pollak, Jimmy Bennett, Michelle Horn, Ben Foster, Jonathan Tucker, Marshall Allman, Serena Scott Thomas, Rumer Willis, Kim Coates

2004 / ABD-Almanya ortak yapımı

İngilizce / 113 dk.

 

ÇİZGİ ROMAN UYARLAMASI BİR ‘GÜZEL’

Beyazperdenin son yıllardaki moda akımı çizgi roman uyarlamaları yeni bir örneği ile karşımızda. “Daredevil / Korkusuz” filminden de hatırlatacağınız güzel suikastçi “Elektra” rolünde seksi yıldız Jennifer Garner’ı izleyceğiz. Usta aktör Terence Stamp ise filmin sürprizi. Öldürülmüş fakat bir şekilde hayata dönüp, ölüm sanatını öğrenen ve bilmediği bir örgüt adına cinayetler işleyen güzel kadının macerası, diğer çizgi roman uyarlamaları kadar kaliteli olmasa da kendini izlettiriyor.

ELEKTRA

Yönetmen : Rob Bowman

Senaryo : Zak Penn, Stu Zichermann, Raven Metzner

Oyuncular : Jennifer Garner, Goran Visnjic, Kirsten Prout, Terence Stamp, Will Yun Lee

2004 / ABD yapımı

İngilizce / 90 dk.