Ana sayfa

VİZYONDA BU HAFTA (2 EYLÜL 2005)

YİNE BU YAZ ‘ADA’ SENSİZ

Yakın geleceğin tedirgin edici konularından olması muhtemel ‘insan klonlama’yı beyazperdeye taşıyan “Ada / The Island”, aksiyon ve gerilimi, bilimkurgu sinemasına başarıyla eklemeyi ihmal etmiyor. Scarlett Johansson ve Ewan McGregor gibi ünlü yıldızlara sahip film, titiz ve yaratıcı yapım tasarımıyla dikkat çekici. Gişede çok iş yapan filmlerine rağmen özellikle eleştirmenlerce sürekli tartışılan yönetmen Michael Bay imzalı yapım, günümüzden 15-20 yıl sonrasında, yakın bir gelecekte geçiyor. Ekolojik felaket yüzünden tamamen steril ve izole bir ortamda yaşayan insanlar, bir örnek giyinmekte ve yaptıkları her şey kameralarla takip edilmektedir. İnsanların tek beklentileri, her ay yapılan çekilişlerde kendilerine çıkacak ‘ada’ ikramiyesidir. Lincoln Six-Echo adlı genç adam, varlığıyla ilgili her şeyin bir yalan, ‘ada’nın acımasız bir aldatmaca ve herkesin ölüsünün dirisinden daha değerli olduğunu öğrenir. Jordan Two-Delta adlı kadınla beraber, tesisten kaçan genç adam, varoluşu ile ilgili ürpertici gerçekle karşı karşıya kalacaktır. İyi vakit geçirten bir seyirlik.

ADA (The Island)

Yönetmen : Michael Bay

Senaryo : Alex Kurtzman, Roberto Orci, Caspian Tredwell-Owen

Oyuncular : Ewan McGregor, Scarlett Johansson, Steve Buscemi, Sean Bean, Djimon Hounsou, Michael Clarke Duncan, Max Baker

2005 / ABD

İngilizce / 136 dk.

HAYATIN BÜYÜK KISMI BANYODA GEÇER

Üç ayrı banyo. Üç ayrı çift. İhanetler, hesaplaşmalar, trajikomik duygular ve ego savaşları. Mustafa Altıoklar’ın yönettiği filmin sesleri İngiltere’de kaydedilmiş. Gül Abuz Semerci’nin tiyatro oyunu, sahnelenmesi için iki yıl önce Yıldız Kenter’e teklif edilmiş ve Kenter bu teklifi geri çevirmiş. Janset’in çıplak sahneleriyle özellikle magazin basınında sıkça yer bulan filmin müzikleri, Gökhan Kırdar imzalı.

BANYO

Yönetmen : Mustafa Altıoklar

Senaryo : Mustafa Altıoklar (Gül Abuz Semerci’nin aynı adlı tiyatro oyunundan)

Oyuncular : Selçuk Yöntem, Janset Paçal, Demet Evgar, Burak Sergen, Sermiyan Midyat, Seray Sever, Arda Kural

2005 / Türkiye

KUZEYDEN GELEN MÜZİK

Ülkesi İsveç’te sinema salonlarını doldurmayı başaran film, bu yıl ülkesine ‘En İyi Yabancı Film’ dalında Oscar adaylığı getirdi. Dareus orta yaşlarını geride bırakmış ünlü bir orkestra şefidir. Kalbi yaşadığı yoğun tempoya ve strese dayanamaz ve Dareus’a bir uyarı verir. Dareus dinlenmek için doğduğu küçük kasabaya gider. Müzik, inziva için geldiği kasabada kendini insanlar ile içli dışlı bulan ‘maestro’yu terk etmeyecektir.

CENNETİN MÜZİĞİ (Sa Som I Himmelen)

Yönetmen : Kay Pollak

Senaryo : Kay Pollak

Oyuncular : Michael Nyqvist, Frida Hallgren, Helen Sjöholm, Axelle Axell

2005 / İsveç-İngiltere

İsveççe / 132 dk.