VİZYONDA BU HAFTA (3 ŞUBAT 2006)

LEZZETLİ BİR EDEBİYAT UYARLAMASI

Ünlü İngiliz yazar Jane Austen’in (1775-1817) aynı adlı romanından beyazperdeye uyarlanan film, 5 Mart 2006 günü sahiplerini bulacak Akademi Ödülleri’nde tam 4 dalda Oscar adayı (‘En İyi Kadın Oyuncu: Keira Knightley’ – ‘En İyi Sanat Yönetimi’ – ‘En İyi Kostüm’ ve ‘En İyi Özgün Müzik’ dallarında) Televizyona ve sinemaya defalarca uyarlanan klasik romanın yeni uyarlamasının yönetmeni, beyazperdede ilk uzun metrajını gerçekleştiren Joe Wright. Keira Knightley’nin kendisine Oscar adaylığı getiren performansı gerçekten muhteşem. Bunun yanında, dönemin bütün ayrıntılarını titizlikle beyazperdeye taşıyan filmin sanat yönetimi övgüye değer. 18. yüzyılın sonlarına doğru İngiltere’de kırsal bölgede yaşayan beş kız kardeşin ‘iyi bir eş’ bulma maceraları, arka fonda dönemin sosyo-ekonomik ipuçlarıyla perdeye yansıyor. Edebiyat klasiğinin bu seçkin örneği sinemaseverler için leziz bir ziyafet.

AŞK VE GURUR (Pride & Prejudice)

Yönetmen : Joe Wright

Senaryo : Deborah Moggach, Emma Thompson (Jane Austen’in aynı adlı romanından)

Oyuncular : Keira Knightley, Talulah Riley, Rosamund Pike, Jena Malone, Carey Mulligan, Donald Sutherland, Brenda Blethyn, Matthew Macfadyen, Simon Woods, Tom Hollander, Claudie Blakley

2005 / İngiltere-Fransa-ABD

İngilizce / 127 dk.

YAŞADIĞIMIZIN KANITI

David Auburn’un tiyatro için yazdığı oyunun beyazperde için yapılan uyarlaması “Shakespeare in Love / Aşık Shakespeare” filminin Oscar adayı yönetmeni John Madden imzalı. Başarılı İngiliz yönetmen, kusursuz bir yönetimle bir tiyatro oyunundan ortaya dört başı mahmur bir sinema filmi çıkarmış. Başrolü üstlenen Oscarlı aktris Gwyneth Paltrow’un (yine Madden ile birlikte çalıştığı “Shakespeare in Love” filminde ‘En İyi Kadın Oyuncu’ Oscar’ını kazanmıştı) uzun süre akıllardan çıkmayacak denli etkileyici ve güçlü bir performans sergilediği filmde Jake Gyllenhaal ve usta aktör Anthony Hopkins de çok iyiler. Kız kardeş rolünü üstlenen yetenekli karakter oyuncusu Hope Davis, her zaman olduğu gibi yine kusursuz. Çok zeki ama dengesiz matematik dehası babası ile yıllarını geçiren Catherine’in ruhsal durumu zarar görmüş, yaşamı yara almıştır. 27. yaş gününde ölen babasının ardından uzun süredir kendilerini aramayan ve başka bir şehirde kendi hayatını yaşayan ablası ile bir araya gelirler. Babasının eski doktora öğrencisi Hal’de Catherine’in yaşamına girince, genç kadının hayatı allak bullak olur. Ortada birde şimdiye dek çözülememiş matematik kanıtlarının bulunduğu imzasız bir defter olunca, Catherine, elleri arasından kayıp gitmiş kendi yaşamının kanıtlarını aramaya başlar. Yüreklere ve zihne hitap eden, sarsıcı ve kaliteli bir dram “Kanıt / Proof”. Kesinlikle kaçırmayın.

KANIT (Proof)

Yönetmen : John Madden

Senaryo : David Auburn, Rebecca Miller (David Auburn’un aynı adlı tiyatro oyunundan)

Oyuncular : Gwyneth Paltrow, Anthony Hopkins, Jake Gyllenhaal, Hope Davis

2005 / ABD

İngilizce / 99 dk.

 

DUYGU DOLU BİR YAPIM

“Sex and the City” TV dizisiyle yıldızı parlayan Sarah Jessica Parker’a ‘En İyi Kadın Oyuncu’ dalında Altın Küre adaylığı getiren duygu yüklü dram, haftanın iyi filmlerinden biri. İnsanı aynı anda gülümseten ve hüzne boğan başarılı dramın oyuncu kadrosu oldukça zengin. Yapımcılarının yüzünü gişede de güldüren film, eleştirmenlerden de olumlu tepkiler aldı. Orta sınıf bir Amerikan ailesi Noel’de buluşurlar. En büyük oğulları eve gelirken yanında yakında evleneceği kız arkadaşını da getirmiştir. Aile ile gelin adayı arasında soğuk rüzgarlar eserken, genç kız, kardeşini de eve davet eder ve kaotik topluluk kendilerini unutulması zor bir Noel geçirirken bulur. İnsan filmi izlerken, ülkemizde bu güne dek, bu denli sağlam ve iyi bir aile komedisi dahi çekilemediğini fark ediyor birden. Senaryo mu, oyuncular mı, yönetim mi… Farklılığı görmek için filmi mutlaka izleyin.

AİLE BAĞLARI (The Family Stone)

Yönetmen : Thomas Bezucha

Senaryo : Thomas Bezucha

Oyuncular : Sarah Jessica Parker, Diane Keaton, Claire Danes, Delmot Mulroney, Luke Wilson, Craig T. Nelson, Rachel McAdams, Tyrone Giordano, Elizabeth Reaser.

2005 / ABD

İngilizce / 102 dk.

AŞKIN DOĞASI ÜZERİNE

Tacikistan-Fransa-İran ortak yapımı olan ve bu yıl ‘En İyi Yabancı Film’ dalında Oscar aday adayı olan film, “Kandahar” ile dikkatleri çeken İranlı yönetmen Mohsen Makhmalbaf’ın imzasını taşıyor. 40 yaşlına basmakta olan bir adam, kendisi için sıra dışı bir doğum günü partisi verir. Birbirlerinden haberi olmayan dört sevgilisine aynı yerde randevu veren adam, hepsine gerçeği açıklamaya karar vermiştir. Aldatıldıklarını anlayan 4 kadın yaşadıkları şokun ardından ilişkilerini sorgulamaya başlarlar.

SEKS VE FELSEFE (Sex & Philosophy)

Yönetmen : Mohsen Makhmalbaf

Senaryo : Mohsen Makhmalbaf

Oyuncular : Daler Nazarov, Mariam Gaibova, Farzana Beknazarov, Tahmineh Ebrahimova, Malohat Abdulloeva

2005 / Tacikistan-İran-Fransa

Tacikçe / 105 dk.

FENOMEN YERLİ DİZİ BEYAZPERDEDE

Son bölümü 29 Aralık 2005’te yayınlanan televizyon dizisi, Serdar Akar’ın yönetiminde bu kez beyazperdede. Ülkemiz televizyonlarında bir fenomen haline gelen dizinin sinema uyarlamasında Amerikalı aktörler Billy Zane ve Gary Busey’de rol alıyor. Yüksek bütçeli filmde, Polat Alemdar ve arkadaşları maceralarını Kuzey Irak’ta sürdürüyorlar.

KURTLAR VADİSİ - IRAK

Yönetmen : Serdar Akar

Senaryo : Raci Şaşmaz

Oyuncular : Necati Şaşmaz, Billy Zane, Gary Busey, Ghassan Massoud, Gürkan Uygun, Kenan Çoban, Spencer Garrett

2005 / Türkiye

Türkçe

MURAT ERŞAHİN