VİZYONDA BU HAFTA (4 KASIM 2005)

Bu hafta sinemalarımızı dört yeni film ziyaret ediyor. Lars Von Trier imzalı görkemli üçlemenin ikinci bölümü olan “Manderlay”, stilize bir romantik komedi örneği “Elizabethtown”, bir yeniden çevirim olan tüyler ürpertici korku filmi “The Amityville Horror / Dehşet Sokağı” ve sıkı bir aksiyon gerilim “Mindhunters / Beyin Avcıları”. Bütün sinemaseverlere keyif dolu seyirler. Bu arada Bayramınız kutlu olsun. Bayram tatilinde sevdiklerinizle birlikte sinemaya gitmek iyi bir fikir. Yaşasın tatil, Yaşasın sinema!

BATI MEDENİYETİNE UÇAN TEKME

2005 Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye’ye aday gösterilen Lars von Trier filmi, 42. Antalya Altın Portakal Film Festivali ve Filmekimi’ndeki gösterimlerinin ardından vizyonda. Trier’in ABD’nin ahlaki ve tarihi temellerini inceleyen “Dogville” ile başlayıp “Washington” ile sonlanacak olan ‘ABD-Fırsatlar Ülkesi’ üçlemesinin ikinci bölümü, aynı “Dogville” gibi kaçırılmaması gerekli, sarsıcı bir yapıt. Adına medeniyet dediğimiz oyun ve kapitalizmin gereklerine uçan tekmeyle müdahale eden Trier filmini, bütün sinemaseverlere tavsiye ediyoruz. Ustanın has izleyicileri için zaten bir hatırlatma yapmaya gerek yok. İlk bölümde Nicole Kidman’ın canlandırdığı Grace karakteri, bu sefer “The Village / Köy” ile rüştünü ispatlayan Bryce Dallas Howard tarafından canlandırılıyor. Usta yönetmen Ron Howard’ın kızı olan Dallas, ‘özel’ bir aktris olduğunu haykırırken, ilk filmde Grace’in babasını canlandıran James Caan ise rolünü Willem Dafoe’ya devretmiş. Usta isimlerin oluşturduğu oyuncu kadrosu birinci sınıf. Kesinlikle kaçırmayın!

MANDERLAY

Yönetmen : Lars von Trier

Senaryo : Lars von Trier

Oyuncular : Bryce Dallas Howard, Isaac de Bankole, Danny Glover, Willem Dafoe, Chloe Sevigny, Udo Kier, Jean-Marc Barr, Lauren Bacall

2005 / Danimarka-İsvaç-Hollanda ortak yapımı

İngilizce / 139 dk.

İÇİ DOLU BİR ROMANTİK KOMEDİ

“Singles”, “Almost Famous”, “Jerry Maguire” ve “Vanilla Sky” filmleriyle tanıdığımız ünlü ve bol ödüllü senarist-yönetmen Cameron Crowe, sevimli ve iddialı bir romantik komedi ile sinemalarımızda. Başrollerini Orlando Bloom ve Kirsten Dunst’ın paylaştıkları “Elizabethtown” hayat üzerine ciddi saptamalar yaparken, duygulandırmayı da ihmal etmiyor. Drew, spor ayakkabıları üreten büyük bir şirkette tasarımcı olarak çalışmaktadır. Bir gün yaptığı bir hata, şirkete milyonlarca dolar para kaybettirir ve genç adam işinden kovulur. Üstelik uzaklarda yaşayan babasının ölüm haberini de alır. Babasının cenazesini alıp getirmek için Kentucky eyaletinde bulunan Elizabethtown’a gitmesi gerekmektedir. Uçak yolculuğunda tanıştığı hostes, hayatını baştan sona değiştirecektir. Bir bakıma ‘yol filmi’ sayılabilecek yapımın tek kusuru içinin fazlasıyla dolu olması. Fazla iddia, filmin sevimliliğini biraz olsun zedeliyor. Yine de akıl dolu, iyi oynanmış, iyi yazılıp çekilmiş, kalbur üstü bir film var karşımızda. Mutlaka izleyin. Kendinizi iyi hissedeceksiniz.

ELIZABETHTOWN

Yönetmen : Cameron Crowe

Senarist : Cameron Crowe

Oyuncular : Orlando Bloom, Kirsten Dunst, Susan Sarandon, Alec Baldwin, Bruce McGill, Jessica Biel, Paul Schneider, Judy Greer

2005 / ABD

İngilizce / 138 dk.

HARBİ BİR KORKU

Devam filmleri de çekilen ve televizyona da uyarlanan 1979 tarihli “The Amtyville Horror”un yeniden çevrimi gerçekten korkutan, sıkı bir korku filmi. Polis kayıtlarına geçmiş gerçek bir olaydan yola çıkılarak çekilen filmin senaryosu “Makinist”in yazarı Scott Kosar’a ait. Fotoğrafçı, reklam ve video klip yönetmeni Andrew Douglas’ın yönettiği film, ABD gişelerinde de oldukça iyi iş yapmış. 13 Kasım 1974’te polis Long Island’daki bir evden yardım çağrısı alır. Polis eve vardığında bütün aileyi katledilmiş olarak bulur. Bir yıl sonra eve yeni bir aile taşınır. Bodrumdan gelen korkunç sesler, evin her yerine sinmiş bir kötülüğün sesidir ve aileyi korkunç anlar beklemektedir. Türün meraklılarına şiddetle tavsiye edilir.

DEHŞET SOKAĞI (The Amtyville Horror)

Yönetmen : Andrew Douglas

Senarist : Scott Kosar

Oyuncular : Ryan Reynolds, Melisa George, Jesse James, Rachel Nichols, Philip Baker,

2005 / ABD

İngilizce / 90 dk.

AKSİYON VE GERİLİM İÇ İÇE

Aksiyon tutkunu Finlandiya asıllı yönetmen Renny Harlin’in 2004 tarihli filmi, gerilimle sarmalanmış iyi vakit geçirten, hedefi vurmuş bir yapım. Yedi genç FBI ajanı, ‘beyin avcısı’ yani iyi birer ‘suç profil uzmanı’ olabilmek için son bir seçime tabi tutulacaklardır. Bir adada izole şekilde bırakılan ajanlar arasında gerçek bir seri katil vardır ve hayatta kalmak için büyük bir mücadele onları beklemektedir. Gerilim-aksiyondan hoşlananlara bir bayram hediyesi.

BEYİN AVCILARI (Mindhunters)

Yönetmen : Renny Harlin

Senarist : Wayne Kramer, Kevin Brodbin

Oyuncular : Val Kilmer, Christian Slater, LL Cool J, Eion Bailey, Patricia Velasquez

2004 / ABD-Hollanda-İngiltere-Finlandiya

MURAT ERŞAHİN