Ana sayfa

VİZYONDA BU HAFTA (4 ŞUBAT 2005)

GERÇEK BİR BAŞYAPIT

Venedik Film Festivali’nde ‘Altın Aslan’ı kazanan Rus filmi, bir ilk film olmasına karşın, insana iyi ki sinema var dedirten gerçek bir başyapıt.

DÖNÜŞ (Vozvrashcheniye)

Yönetmen : Andrey Zvyagintsev

Senaryo : Vladimir Moiseyenko, Aleksandr Novototsky

Oyuncular : Vladimir Garin, Ivan Dobranravov, Konstantin Lavronenko, Natalya Vdovina

2003 / Rusya yapımı

Rusça / 105 dk.

Geçtiğimiz yıl, İstanbul Film Festivali’nin ‘Açılış Filmi’ olan Dönüş, Venedik’te ‘en iyi filme’ verilen ‘Altın Aslan’ı kazanıp, daha birçok festivalden ödüllerle dönmüş önemli bir film, belki de mütevazı bir başyapıt.

15 Yaşlarındaki Andrey ve 12 yaşlarındaki erkek kardeşi Ivan, anneleri ve büyükanneleriyle birlikte yaşamaktadırlar. Oniki yıl önce çekip gitmiş babalarının aniden, habersiz biçimde tekrar eve dönmesi, bütün aileyi şaşırtır. Baba, oğullarını Rusya’nın kuzeyindeki bir gölde bulunan ıssız bir adaya götürecektir. Baba ve iki oğlu, yolculuğa çıkarlar.

Sembolik noktalar ve ciddi alt metinlerle dolu, her algıya açık farklı bir film “Dönüş”. Mitolojik bir gezinti olarak da adlandırılabilecek yapım, zor doğa ve hayat koşullarının hüküm sürdüğü bir coğrafyada, kişilik, nefret, sevgi ve varoluş üzerine edebi ve felsefi derinlikte bir okuma içeriyor. Akıl almaz güzellikte görüntüler, muhteşem oyunculuk (küçük oyuncuların performansı inanılmaz) ve zeki senaryosunun yanında gerçek bir yönetmen filmi olan bu başyapıtı kesinlikle kaçırmayın. “Dönüş”, belki de yılın en iyi filmi. (9.5/10)

 

SADE, GERÇEKÇİ VE ‘MESELESİ’ OLAN ÇOK İYİ BİR YERLİ FİLM

Semih Kaplanoğlu’nun ikinci uzun metraj filmi “Meleğin Düşüşü” sinemalarda

MELEĞİN DÜŞÜŞÜ

Yönetmen : Semih Kaplanoğlu

Senaryo : Semih Kaplanoğlu

Oyuncular : Tülin Özen, Budak Akalın, Musa Karagöz, Engin Doğan

2004 / Türkiye-Yunanistan ortak yapımı

Türkçe / 98 dk.

Antalya Film Festivali’nde aralarında ‘En İyi İkinci Film’ ve En İyi Kadın Oyuncu’ olmak üzere tam altı dalda ödül kazanan “Meleğin Düşüşü”, bu ay içinde gerçekleşecek Berlin Film Festivali’nin Forum bölümünde gösterilecek. Ağır temposuna rağmen, mutlaka izlenmesi gerekli olan film, sade ve çok gerçekçi anlatımıyla, son dönem çekilmiş eğlence içerikli yerli filmlerden hemen ayrılıyor.

Bir otelde temizlik görevlisi olarak çalışan Zeynep, akşamları eve döndüğünde sarhoş babasının tacizi ile karşılaşmakta ve hayatı cehenneme dönmektedir. İletişim kurabildiği tek kişi ise aynı otelde çalıştığı, yaşça Zeynep’ten küçük olan ama ona aşık Mustafa’dır. Şehrin başka bir yerinde genç bir ses teknisyeni olan Selçuk, eşinin ölümünün ardından suçluluk duygusuyla boğuşmaktadır. Zeynep ve Selçuk’un öyküleri bir bavul vasıtasıyla kesişir ve bavul Zeynep’in kaderini değiştirir.

İnsanın içindeki iyi ve kötü, din ve kader çerçevesi içinde dolanan öykü, sokaklarda, ülkenin gerçeklerinde gezdiriyor kamerayı. Yoksulluk, çaresizlik, kadersizlik ve yalnızlık üzerine ayakları yere basan, sarsıcı bir öykü anlatmış Semih Kaplanoğlu. “Herkes Kendi Evinde” adlı ilk filminin ardından çıtayı daha yukarılara taşıyan başarılı yönetmen, son dönem hiçbir yerli filmin yapmadığını yapıyor ve seyirciye sokakları olabildiğince çıplaklığıyla gösteriyor. Dürüst ve samimi davranıyor. Bir yönüyle, her gün karşımıza çıkan bir üçüncü sayfa haberi olan öykü, minimal ve doğru bir anlatımla çokça toplumsal bir yaranın kabuğunu kaldırıyor. Başrol oyuncusu Tülin Özen’e dikkat. (7.5/10)

 

KADROSU GENİŞLEYEN SOYGUN EKİBİ

“Ocean’s Twelve”, “Ocean’s Eleven”ın başarısından sonra yine Soderbergh tarafından çekilmiş, bol yıldızlı kadrosuyla eğlencelik bir yapım

OCEAN’S TWELVE

Yönetmen : Steven Soderbergh

Senaryo : George Nolfi

Oyuncular : George Clooney, Brad Pitt, Catherine Zeta-Jones, Julia Roberts, Matt Damon, Andy Garcia, Don Cheadle, Vincent Cassel, Casey Affleck, Carl Reiner, Elliott Gould

2004 / ABD-Avustralya ortak yapımı

İngilzice / 105 dk.

Danny Ocean ve iş bitirici dostu Rusty Ryan, soygun ekibi, 160 milyon dolarlık vurgunu paylaştıktan sonra gözlerden uzak yaşamaya başlamışlardır. Fakat, paralarını çaldıkları mafya babası Benedict’e yakalanırlar. Benedict, parasını faiziyle birlikte geri istemektedir. Ekip, bir araya gelip yeni bir soygun için plan yapmaya başlarlar. Üstelik bu kez peşlerinde sadece Benedict yoktur.

110 milyon dolara çıktığı söylenen devam filminde kadro daha da genişlemiş. Catherine Zeta-Jones, ve Vincent Cassel ile takviye olan yıldızlar kadrosu, bu kez Avrupa kentlerinde büyük bir macera ve eğlence vaat ediyorlar izleyiciye. Seyirciyi şaşırtacak sürpriz yıldızlara da yer veren filmin müzikleri bir hayli iyi. Eğleneceğiniz garanti. (6/10)

 

SORUNLU BİR RUHUN ÖYKÜSÜ

Yetenekli İngiliz aktör Colin Firth’ün mükemmel bir performans sergilediği film, gerilim öğeleri içeren psikolojik bir dram.

TRAVMA (Trauma)

Yönetmen : Marc Evans

Senaryo : Richard Smith

Oyuncular : Colin Firth, Mena Suvari, Naomie Harris, Tommy Flanagan, Sean Harris

2004 / İngiltere yapımı

İngilizce / 92 dk.

Yağmurlu bir gecede korkunç bir trafik kazası geçiren Ben, komadan çıkıp kendine geldiğinde karısının aynı kazada hayatını kaybettiğini öğrenir. O sırada bir cinayete kurban giden pop yıldızı Lauren Paris, herkesi üzüntüye boğmuştur. Ben’in gördüğü kabuslar, karısının ve Parris’in ölümünü birbirine bağlar. Yeni komşusu Charlotte ile yakınlaşan Ben, polis tarafından takibe alınır. Acaba genç adamın cinayetle bağlantısı var mıdır ve Elisa gerçekten ölmüş müdür?

Gerilim öğeleri içeren çok başarılı bir psikolojik dram var karşımızda. Shakespeare yorumlarıyla sivrilen ve ülkemizde en çok “Bridget Jones’un Günlüğü”ndeki kibar ve yakışıklı avukat ‘Marc Darcy’ karakteriyle tanınan Colin Firth’ün muhteşem bir oyunculuk sergilediği film, David Cronenberg’in kült filmi “The Spider / Örümcek”i anımsatıyor. Görülmesi gereken bir İngiliz filmi. (/10)