Ana sayfa

VİZYONDA BU HAFTA (5 AĞUSTOS 2005)

ZOMBİLER GERİ DÖNDÜ

George A. Romero’nun efsaneleşmiş zombi filmlerinin dördüncüsü vizyonda. “Night of the Living Dead / Yaşayan Ölülerin Gecesi”, “Dawn of the Dead / Ölülerin Şafağı” ve “Day of the Dead / Ölülerin Günü”nün ardından “Ölüler Ülkesi” ile klasik üçleme kalıplarını yıkan Romero ustanın filmi, 11 Eylül sonrası bir korku toplumu haline gelen Amerikanın toplumsal ve siyasi değişimine ağır eleştiriler getiriyor. Korku-gerilime mizahi öğeler de katan ünlü yönetmen bu kez ünlü oyuncularla çalışmış. 15 milyon dolar gibi Romero’ya göre astronomik sayılan bir fiyata mal olan film, türün ve serinin meraklıları haricinde tüm sinemaseverlere keyifli anlar yaşatacak.

ÖLÜLER ÜLKESİ (Land of the Dead)

Yönetmen : George A. Romero

Senaryo : George A. Romero

Oyuncular : Asia Argento, Simon Baker, Dennis Hopper, John Leguizamo, Jennifer Baxter, Robert Joy, Eugene Clark, Boyd Banks

2005 / ABD-Kanada-Fransa ortak yapımı

İngilizce / 100 dk.

DOĞU-BATI ARASINDAKİ AŞK

“The Tango Lesson”, “Orlando” gibi filmleriyle pek çok ödül kazanmış İngiliz yönetmen Sally Potter imzalı yapım, iki farklı kültüre ait bir kadın ve bir erkeğin aşkına odaklanıyor. 11 Eylül saldırılarının etkisiyle Doğu-Batı ilişkisine göndermeler yapan film, 23. Uluslararası İstanbul Film Festivali’nde de gösterilmişti. Başrol oyuncusu yetenekli aktris Joan Allen’ın performansıyla dikkat çeken film, özellikle Sally Potter sevenlere tavsiye edilir.

EVET (Yes)

Yönetmen : Sally Potter

Senaryo : Sally Potter

Oyuncular : Joan Allen, Simon Abkarian, Samantha Bond, Sam Neill, Shirley Henderson,

2004 / İngiltere-ABD ortak yapımı

İngilizce / 95 dk.

CEP TELEFONUNDAN SOĞUTAN FİLM

Takashi Miike imzalı ve geçtiğimiz sene vizyona giren Japon korku filmi “One Missed Call / Cevapsız Arama”, ikinci bölümüyle devam ediyor. Özellikle ülkesinde gördüğü ilgi yüzünden devamı çekilen film, insanı cep telefonlarına gelen ‘cevapsız arama’larla ürkütüyor. Sinir bozucu tonda çalan telefonlar, yakında telefon sahibinin öleceğini haber vermektedir. Japon usulü sinir bozucu korku öğelerine, - ki bunlara uzun siyah saçlı küçük Japon kızları dahil - sahip yapım, zaman zaman ürkütmeyi başarsa da ilk filmin atmosferinin çok uzağında. Yine de cep telefonlarına yüklediği korkutucu misyonla, özellikle ülkemizde çok kullanılan cep telefonu satışlarının azalmasına ve faturaların aşağıya inmesine katkı sağlayabilir.

CEVAPSIZ ARAMA (One Missed Call 2)

Yönetmen : Renpei Tsukamoto

Senaryo : Miwako Daira (Yasushi Akimoto’nun aynı adlı romanından)

Oyuncular : Mimula, Yu Yoshizawa, Asaka Seto, Renji Ishibashi, Haruko Wanubuchi

2005 / Japonya

Japonca / 106 dk.