Ana sayfa

VİZYONDA BU HAFTA (6 MAYIS 2005)

ŞÖVALYELİK RUHU ÜZERİNE

12. yy’da Haçlı Savaşları döneminde geçen görkemli yapımın yönetmeni usta sinemacı Ridley Scott. “Kingdom of Heaven”, ayrıntılı ve zeki yazılmış senaryosu, incelikli yönetimi, muhteşem oyuncuları ve teknik görkemiyle son zamanların unutulmaz filmlerinden biri olmaya aday. Sıradan bir demirci ustasının, kendi ve insanların kaderini değiştirmesinin öyküsü, fonda Haçlı Savaşları’nı kullanarak anlatılmış. Kaçırmayın.

CENNETİN KRALLIĞI (Kingdom of Heaven)

Yönetmen : Ridley Scott

Senaryo : William Monahan

Oyuncular : Orlando Bloom, Liam Neeson, Jeremy Irons, Eva Green, David Thewlis, Edward Norton

2005 / ABD

İngilizce / 145 dk.

 

DELİKANLILAR VE GENÇ KIZLAR İÇİN ÇEKİLMİŞ GERİLİM FİLMİ

İngilizce’de 3 ile 19 yaş arasındaki gençleri tanımlayan ‘Teenager’ sözcüğü bu hafta vizyona giren gerilim-korku filminin anahtar kelimesi. Türün, Wes Craven gibi usta bir isminin imzasını taşıyan, fakat korkutmaktan çok güldüren bir örnek daha izlememiştik. Öyle sanıyorum (eminim) bu film, ABD ve dünya sinemasındaki ‘teenager’lar için hazırlanmış bir yapım. İnsanı yerinden sıçratan ani çarpışma (veya kapının arkasından aniden birinin çıkması) sahneleri dışında gerilim türünden uzak film sadece meraklılarına ve ilk gençliklerini yaşayanlara sesleniyor.

LANET (Cursed)

Yönetmen : Wes Craven

Senaryo : Kevin Williamson

Oyuncular : Christina Ricci, Joshua Jackson, Jesse Eisenberg, Scott Baio

2005 / ABD

İngilizce / 97 dk.

 

KATİL EDEN KAPİTALİZM

Usta yönetmen Costa Gavras imzalı dram, kaçırılmaması gerekli bir film. Başrol oyuncusu Jose Garcia’nın mükemmel bir oyunculuk sergilediği film, kapitalizmin, insanları getirdiği son noktayı, iş bulmak uğruna rakiplerini öldüren bir adamın trajedisini beyazperdeye yansıtıyor. Zaman zaman yüksek bir gerilim duygusunu ve yürek burkan bir mizahı, ağır bir dram örgüsüyle süsleyen filmi mutlaka izlemelisiniz. Üstelik, çıldırmaya ramak kalmış durumdaysanız ve iş arkadaşlarınız dahil, sokaklardaki herhangi birine kötü kötü bakıyorsanız, filmi izledikten sonra mutlaka psikolojik yardım almayı ihmal etmeyin.

ÖLÜMCÜL ÇÖZÜM (Le Couperet)

Yönetmen : Costa Gavras

Senaryo : Costa Gavras, Jean Claude Grumberg

Oyuncular : Jose Garcia, Karin Viard, Ulrich Tukur, Olivier Gourmet, Geordy Monfils

2004 / Fransa

Fransızca / 112 dk.

 

ÇEK BİR BİRBUÇUK DÖNER

Senaristleri arasında Fatih Akın’ın da yer aldığı Alman filmi, bir aşk ilişkisi fonunda Türk-Alman ilişkilerini incelerken, güldürmeyi de ihmal etmiyor. Dayısının kebapçısı için reklam filmleri çeken, aslında gönlünde ilk Alman Kung-fu filmini çekmek olan yönetmen olma sevdasındaki (muhtemelen yeni bir Tarantino) bir Türk genciyle, güzeller güzeli tiyatrocu Alman sevgilisinin ilişkilerini romantik komedi türünün içinde anlatıyor. Ticari yapım, aslında hedefine ulaşmış. Eğlenceli ve keyifli. O kadar.

KEBAP CONNECTION

Yönetmen : Anno Soul

Senaryo : Fatih Akın, Anno Soul, Ruth Toma, Jan Berger

Oyuncular : Denis Moschitto, Güven Kıraç, Nora Tschirner, Sibel Kekilli, Cem Akın

2004 / Almanya

Türkçe dublaj / 96 dk.

 

TAMAM GERÇEKÇİ AMA FAZLASIYLA DUYGU SÖMÜRÜSÜ YAPAN BİR FİLM

“Sarhoş Atlar Zamanı” adlı filmiyle hatırlayacağınız İranlı yönetmen Bahman Ghobadi’nin filmi, Irak-Türkiye sınırındaki kampta yaşayan insanların zorluklar hatta felaket içindeki yaşamını öykülüyor. Ama bunu yaparken, fazlasıyla duygu sömürüsü yapıyor Ghobadi. İzleyenin duygularını fazlasıyla istismar ederek, bu yolla ticari bir sinema yapıyor sanki. (Bu benim düşüncem tabii) Olaylara sadece bir açıdan bakıyor ve ne yazık ki, samimiyetten uzak kalıyor.

KAPLUMBAĞALAR DA UÇAR (Turtles Can Fly)

Yönetmen : Bahman Ghobadi

Senaryo : Bahman Ghobadi

Oyuncular : Avaz Latifi, Soran İbrahim, Saddam Hüseyin Faysal

2004 / İran

Kürtçe / 98 dk.