VİZYONDA BU HAFTA (6 OCAK 2006)

 

TUTUNMASI ZOR BİR DÜNYA

2003 yapımı “Noi Albinoi / Buzdan Hayaller” ile dikkat çeken 1973 Fransa doğumlu İzlandalı yönetmen Dagur Kari’nin yeni filmi “Tutunamayanlar / Dark Horse” sinemalarda. Danimarka-İzlanda ortak yapımı film, topluma ayak uyduramayan grafiti sanatçısı Daniel, en yakın dostu olan ‘büyükbaba’ lakaplı Roger, Daniel’in pastanede çalışan sevgilisi güzel Franc ve mutsuz bir yargıç üzerine küçük ama önemli bir öykü anlatıyor. Toplumun yerleşik kurallarına ayak uydurmayan-uyduramayan bir grup insanın öyküsü, alabildiğine karanlık aslında. Öyküye uygun olarak siyah-beyaz çekilen filmdeki tek renklilik ise tek bir karede göze çarpan ‘sevgilinin huzur içinde uyuduğu sahne’… Sistemin, hâlâ düşleri olan sıradan insanı nasıl yok olmanın eşiğine getirdiğini, hatta çaresizlik, anlamsızlık ve mutsuzluk içinde yok olmasını izlediğini gösteriyor izleyiciye Kari. Cannes Film Festivali’nin ‘Belirli Bir Bakış’ bölümünde gösterilen film, gerçek dünyaya benzemeyen sinemasal bir dünya yaratmayı başarmış. Sembolizmden yararlanan film, sinemanın sessiz dönemine göndermeler yapmaktan, naif bir dille yeni arayışlara girmekten çekinmiyor. Filmin merkezindeki en önemli nokta ise ‘varolma’ durumu. Sartre’dan Kierkaard’a dek birçok okumanın ve meselenin yer aldığı alt metinler, artık sona gelmiş bir toplum tablosu çizerken, aşka da nazik bir selam göndermeyi ihmal etmiyor. Bu karanlık ve anlamsız yerde ‘gelecekte yok olsa da’ mutlu olabilmek için bir umut olduğunu ve bunu kullanmak için insanın her zaman bir şans bulabileceğine de değiniyor. Hayata bir tarafından tutunamamış küçük ve sahici insanların akıp giden çıldırmış günler içinde varolma serüvenleri samimi, zeki ve esprili bir dille anlatılıyor. “Tutunamayanlar”, kuşkusuz haftanın en iyi filmi.

TUTUNAMAYANLAR (Dark Horse)

Yönetmen : Dagur Kari

Senaryo : Dagur Kari, Rune Schjoot

Oyuncular : Nicolas Bro, Jakob Cedergren, Tilly Scott Pederson, Morten Suurballe

2005 / Danimarka-İzlanda ortak yapımı

Danca / 109 dk.

 

MEKSİKA’YA GİTMEYİN FİLMİ

Sinema tarihinin ilk İngiltere-Meksika ortak yapımı filmi, Londra ve Mexico City’de çekilmiş. Gerilim yüklü, sarsıcı bir dram olan yapım, Meksika’da yaşanan siyasi ve toplumsal çürümüşlüğü beyazperdeye taşıyor. Yolsuzluk ve yozlaşmayla dolu Meksika’da, kendilerini politikacıların kirli komplolarının ortasında bulan bir ailenin başına gelen felaket dolu acı olaylar, etkileyici bir dilde anlatılmış. Bu tip filmlerden hoşlananlar için cazip bir yapım.

DOLUNAY (Conejo En La Luna)

Yönetmen : Jorge Ramirez Suarez

Senaryo : Jorge Ramirez Suarez

Oyuncular : Bruno Bichir, Lorraine Pilkington, Carlos Cobos, Jesus Ochoa, Adam Kotz

2004 / Meksika-İngiltere ortak yapımı

İngilizce-İspanyolca / 112 dk.

 

ÇOCUKLAR İÇİN BİREBİR

Robert Rodriguez’in yazıp yönetip kurguladığı, birer sene arayla çektiği üç filmden oluşan Spy Kids serisinin son halkası. Bir bilgisayar oyununun içine düşen ünlü Cortez ailesinin çocuklarının maceraları, aksiyondan maceraya, bilimkurgudan, fantastik sinemaya uzanan mizahi bir aile filmi. Bayram tatiliyle sömestr tatilinin birleştiği dönemde vizyona giren yapımda, bilgisayar oyununun yer aldığı bölümler üç boyutlu olarak çekilmiş. Çekimler için yüksek çözünürlüğe sahip video kamera kullanan Rodriguez, kendi donanımını dizayn etmiş, böylelikle üç boyut sürecini basitleştirip, etkisini arttırmış. Filmin önemli noktalarından biri de birçok ünlü oyuncunun adeta geçit yapması. Sylvester Stallone, Salma Hayek, Antonio Banderas’ın yanı sıra, George Clooney, Steve Buscemi, Alan Cumming, Bill Paxton, Elijah Wood ve Ricardo Montalban’ın konuk oyuncu olarak yer aldığı film, 2003 yapımı ve ülkemize iki sene gecikmeyle geliyor. Çocuklar için keyifli bir seyirlik.

SPY KIDS 3-D: OYUN BİTTİ (Spy Kids 3-D: Game Over)

Yönetmen : Robert Rodriguez

Senaryo : Robert Rodriguez

Oyuncular : Antonio Banderas, Salma Hayek, Sylvester Stallone, Alexa Vega, Carla Gugino, Mike Judge

2003 / ABD

İngilizce / 84 dk.

 

YENİ BİR KELOĞLAN

Farklı aktörler tarafından canlandırılsa da 70’li yıllarda Rüştü Asyalı’nın başarılı kompozisyonuyla anımsanan Keloğlan, bu kez Mehmet Ali Erbil’in yorumuyla beyazperdede. “Şans Kapıyı Kırınca” ile ilk yönetmenlik deneyimini yaşayan Tayfun Güneyer, ikinci filminde günümüze ait popüler detayları ekleyerek ülkemiz ve dünya masallarının kahramanlarının içinde olduğu bir öykü anlatmış. Keloğlan’ın öyküsü, Nasreddin Hoca, Karagöz ile Hacivat, Kül Kedisi, Pamuk Prenses ve daha birçok ünlü masal karakteriyle birleşiyor. 1001 Gece Masalları’ndan fırlamış Uçan Halı ve alev saçan ejderha sahneleri filmin iddialı bölümlerinden. Mehmet Ali Erbil’in, Tolga Han’dan Hint dansı dersleri de aldığı filmin kamera arkasında yaklaşık 500 kişi çalışmış. Özcan Deniz, Petek Dinçöz, Bülent Polat, Nükhet Duru gibi popüler isimlerin Erbil’e eşlik ettiği filmde, Keloğlan’ın vurgun olduğu İyilikler Ülkesi prensesi Cankız için maceradan maceraya atılmasını ve Vandamlar Krallığının prensi Kara Prens ile olan mücadelesini izleyeceğiz. Güneyer’in filmi, maalesef elindeki malzemeyi iyi kullanamamış, vasatın çok çok altında bir yerli film.

KELOĞLAN KARAPRENS’E KARŞI

Yönetmen : Tayfun Güneyer

Senaryo : Tayfun Güneyer

Oyuncular : Mehmet Ali Erbil, Özcan Deniz, Ahu Türkpençe, Petek Dinçöz, Bülent Polat, Gazanfer Özcan, Ayşen Gruda,

2005 / Türkiye

Türkçe

 

KORKU İLE KOMEDİYİ KARIŞTIRAN YENİ HABABAM

Rıfat Ilgaz’ın ölümsüz eseri “Hababam Sınıfı” serisinin dokuzuncu filmi olan “Hababam Sınıfı Üç buçuk”, korku öğesini ön plana çıkaran bir komedi. Unutulmaz Hababam’ları imzalayan Ertem Eğilmez’in yapımcı/yönetmen oğlu Ferdi Eğilmez tarafından yönetilen filmde Mehmet Ali Erbil, aynı haftada ikinci kez beyazperdede olacak. Keloğlan ile birlikte aynı hafta gösterime çıkan “Hababam”ın yeni macerasına Seda Sayan ve Kibariye’de eklenmiş. Sınıf elemanlarının son iki Hababam ile aynı olduğu filmin çekimleri sesli olarak İstanbul Çamlıca’da bulunan tarihi Ahmet Ratıp Paşa Köşkü’nde gerçekleşmiş. Filmdeki korku sahnelerinde uygulanacak makyaj için yurtdışından gelen özel malzemeler kullanılmış. Ses bandı ise İngiltere’de hazırlanmış. Hababam Sınıfı’ından kurtulmaya ant içen okul müdürü Deli Bedri ve okula taşınan ailesi ile Hababam Sınıfı öğrencileri arasındaki mücadele korku/komedi içeren bir kedi/fare oyunu şeklinde… Bence, nerede eski ‘hababam’lar.

HABABAM SINIFI ÜÇBUÇUK

Yönetmen : Ferdi Eğilmez

Senaryo : Kemal Kenan Ergen

Oyuncular : Mehmet Ali Erbil, Seda Sayan, Kibariye, Şafak Sezer, Mehmet Ali Alabora, Peker Açıkalın, Cengiz Küçükayvaz, Melih Ekener, Seçkin Piriler, Sümer Tilmaç

2005 / Türkiye

Türkçe

MURAT ERŞAHİN