VİZYONDA BU HAFTA (7 EKİM 2005)

FUTBOL AŞKI BEYAZPERDEDE

Hollywood nihayet futbolu keşfetti. 3 serilik bir proje olarak tasarlanan “Goal! / Gol!”ün ilk bölümü sinemalarda. Birer sene arayla gösterime girecek olan serinin ikincisi 2006’da, üçüncüsü de 2007’de sinemalarda olacak. Serinin üçüncü ve son bölümünde Dünya kupası finalleri sırasında yapılan gerçek maç çekimleri yer alacak. Filmin otantikliğinin sağlanması için FIFA, başta Newcastle United gibi bazı önemli futbol kulüpleri ve gerçek futbolcularla anlaşmalar yapılmış. “Rocky” tarzı bir öyküye sahip filmi önceleri Michael Winterbottom’ın yöneteceği söylense de filmin yönetmen koltuğuna kendisi de bir futbol fanatiği olan Danny Cannon oturmuş. Filmin başrolünü Meksikalı aktör Kuno Becker üstlenmiş. Alessandro Nivola, Anna Friel, Marcel Lures, Stephen Dillane gibi oyuncuların dışında filmde dünyaca ünlü futbolcular da misafir oyuncu olarak yer alıyorlar. Kimler mi? David Beckham, Zinedine Zidane, Alan Shearer, Raul Gonzales, Kieron Dyer, Patrick Kluivert ve Brian Johnsonn… Santiago Munez, henüz 10 yaşındayken ailesiyle birlikte Meksika’dan ABD’ye göç eder. Futbol yeteneği ve duvarına astığı yırtık pırtık bir dünya kupası posterinden başka bir şeyi yoktur. Los Angeles’ta önemsiz işlerde çalışarak büyür Santiago ve sürekli top oynayarak. Yerel ligde oynadığı bir futbol maçı sırasında eski İngiliz futbolcu Glen Foy tarafından keşfedilir. Foy, genç adam için eski kulübü Newcastle United’la anlaşır. Santiago deneme antrenmanlarına çıkacaktır. Ancak başarılı olma hırsıyla yanıp tutuşan Santiago’nun aşması gereken pek çok engel vardır. İyi çekilmiş, eli yüzü düzgün, keyifli bir film “Gol”. Özellikle futbolseverler için gerçek ve heyecanlı bir sürpriz. Futbolun sadece futbol olmadığını vurgulayan filmi kesinlikle kaçırmayın.

GOL (Goal)

Yönetmen : Danny Cannon

Senaryo : Mike Jefferies, Adrian Butchart, Dick Clement, Ian Le Frenais

Oyuncular : Kuno Becker, Alessandro Nivola, Stephen Dillane, Anna Friel

2005 / ABD

İngilizce / 118 dk.

KEYİFLİ BİR ROMANTİK KOMEDİ

Otuzlarını geçmiş anaokulu öğretmeni Sarah, boşanmış ve bunun acısını çekmektedir. Kız ve erkek kardeşleri, babası ve ailenin tüm üyeleri her gün ‘uygun bir erkek arkadaş adayının’ resmini veya adresini Sarah’a vermekten geri kalmazlar. Üstüne bir de eş veya sevgili aranan internet siteleri de eklenince trafik hızlanır. Sarah, öğrencisinin uçarı babası ve romantizmi Dr. Zhivago standartlarıyla ölçen, duygularını oldukça yoğun yaşayan tekne üreticisi Jake’in arasında kalır. 30 milyon dolar bütçeli yapım, ABD’de gösterime girdiği temmuz ayından itibaren özellikle kadın seyircilerin yoğun ilgisiyle karşılanmış. Claire Cook’un çok satan romanından uyarlanan film, internet flörtünü merkeze alan öyküsüyle dikkat çekiyor. Filmin yine de her yıl onlarca örneğini izlediğimiz romantik komedi türüne fazla katkı yaptığı söylenemez. Oyuncu kadrosu gayet iyi olan film, türün iflah olmaz hayranlarına tavsiye edilir.

AŞKLA RANDEVU (Must Love Dogs)

Yönetmen : Gary David Goldberg

Senaryo : Gary David Goldberg (Claire Cook’un romanından)

Oyuncular : Diane Lane, John Cusack, Elizabeth Perkins, Dermot Mulroney, Christopher Plummer, Stockard Channing

2005 / ABD

İngilizce / 98 dk.

İSPANYOLCA POLİTİKA, GERİLİM VE AKSİYON

Gerçek olaylardan esinlenen filmin başrolünde İspanya’nın genç yıldızı Eduardo Noriega var. TV kökenli yönetmen Miguel Courtois, Costa Gavras filmlerini ve 70’li yıllarda Amerikan sinemasının kullandığı siyasi gerilim geleneğini örnek almış. Film, ‘En İyi Özel Efekt’ ve ‘En İyi Kurgu’ dallarında Goya ödülü kazandı. Lobo (kurt) lakaplı İspanyol gizli servis ajanı Mikel Lejarza, 1973-75 yılları arasında ayrılıkçı ETA örgütüne sızar. O sıralar ETA, Franco rejimine karşı güç kazanmış ve eylemlerinde haklı sayılmaktadır. İspanyol polisi, ETA’ya karşı yönettiği operasyonda, Lejarza sayesinde ETA’nın tüm gizli ve kanlı saldırı planlarını duyurur. Bunun sonucunda ETA, Lejarza’yı ölüme mahkum eder ve bütün Bask bölgesini onun ölüm ilanlarıyla doldurur. Politik gerilime aksiyon katan İspanyol işinin 125 dakika olan süresi 90 dakika olsaydı, film daha iyi olurdu diye düşünüyor insan.

KURT (El Lobo)

Yönetmen : Miguel Courtois

Senaryo : Antonio Onetti

Oyuncular : Eduardo Noriega, Silvia Abascal, Patrick Bruel, Melanie Doutey, Jose Coronado, Jorge Sanz, Aitor Mazo

2004 / İspanya

İspanyolca / 125 dk.

GERMEYEN VE KORKUTMAYAN BİR GERİLİM-KORKU

The Matrix serisinde yönetmen yarımcılığı yapan Avustralya’lı reklam yönetmeni Bruce Hunt’ın ilk yönetmenlik denemesi türün hayranları için büyük ölçüde bir düş kırıklığı. Yurt dışında “Alien” taklidi olarak nitelenen ve beğenilmeyen filmin, mağara’da, yani klostrobik ortamda yapılan çekimleri dışında kayda değer bir özelliği yok. Bir grup bilim adamı, Romanya’daki eski bir manastırda bir mağara girişi bulurlar. Keşfedilmemiş bir eko sistem olduğu düşünülen mağara, maceraperest Amerikalılar ve profesyonel dalış ekibi tarafından keşfedilmeye çalışılır. Ama derinlere indikçe ekibin karşısına, umduklarından başka şeyler çıkar. Oyuncuları, yapım tasarımı ve yönetimiyle B sınıfı bir film var karşımızda. Germeyen, korkutmayan, türe yeni bir şey katmayan, sınıf atlama gayreti içinde olan ve bunu yüzüne gözüne bulaştıran bir B sınıfı. Yine de türün hayranları izlemeli.

MAĞARA (The Cave)

Yönetmen : Bruce Hunt

Senaryo : Michael Steinberg, Tegan West

Oyuncular : Cole Hauser, Morris Chestnut, Eddie Cibrian, Rick Ravanello, Marcel Lures

2005 / ABD

İngilizce / 97 dk.

DİBE VURMUŞ BİR KOMEDİ

Tüm esprilerin bel altı olduğu “Avrupalı Jigolo”, bir devam filmi. 99 yapımı “Deuce Bigalow: Male Gigolo”, dünya çapında 100 milyon doların üzerinde hasılat yapınca yapımcılar filmin kahramanını Avrupa’ya taşımışlar. İlk filmin çok uzağında olan film, hayli sivri dilli ve oldukça basit! esprilerle dolu. Her şey bel altında başlayıp orada bitiyor. Büyük kısmı Amsterdam’da geçen film, ona buna ve her şeye çamur atmayı ihmal etmezken her türlü oluşa ve moral değere desteksiz saldırıyor. Bir de şunu eklemeliyiz, filmi tok karnına izlemeseniz iyi olur. Deuce’un eski dostu Hicks’in adı Avrupa’nın en büyük jigololarının şüpheli ölümlerine karışır. Ortada jigoloları birbiri ardı sıra öldüren bir seri katil vardır. Deuce, eski dostunu kurtarmak için onun yardımına koşar. Görev sırasında bir yandan güçlü Avrupa Erkek Fahişeler Derneği’ne karşı mücadele etmek, bir yandan da aralarında obsesif-kompulsif güzel Eva’nın da bulunduğu bir grup anormal fiziksel özelliklere sahip kadın müşterisine kur yapmak zorundadır.

AVRUPALI JİGOLO (Deuce Bigalow: European Jigolo)

Yönetmen : Mike Bigelow

Senaryo : Rob Schneider, David Garrett, Jason Ward

Oyuncular : Rob Schneider, Eddie Griffin, Jeroen Krabbe, Til Schweiger, Douglas Sills, Hanna Verboom, Carlos Ponce

2005 / ABD

İngilizce / 83 dk.

MURAT ERŞAHİN