Ana sayfa

VİZYONDA BU HAFTA (8 NİSAN 2005)

BASKIN BASANINDIR

John Carpenter’ın 76 tarihli ünlü filminin 30 yıl aradan sonra yapılan bu yeni çevrimi, ilkinin kalitesinde olmasa da, tempolu, iyi oynanmış ve iyi yönetilmiş bir yapım. Bir atmosfer filminde olması gereken tüm özellikleri taşıyan sürprizli film, aksiyon ve gerilim meraklıları için kaçırılmayacak bir seyirlik.

BASKIN (Assault On Precinct 13)

Yönetmen : Jean-François Richet

Senaryo : James DeMonaco (John Carpenter’ın aynı adlı filminden)

Oyuncular : Ethan Hawke, Laurence Fishburne, Maria Bello, Brian Dennehy, Matt Craven, John Legiuzamo, Jeffrey ‘Ja Rule’ Atkins, Kim Coates

2004 / ABD-Fransa ortak yapımı

İngilizce / 109 dk.

BİR ‘YOL’ FİLMİ

Erden Kıral’ın altı yıl sonra sinemaya döndüğü filmi, yönetmen, yaklaşık 25 yıl önce Yılmaz Güney ile birlikte çıktığı bir yolculuktan esinlenerek beyazperdeye aktarmış. Yılmaz Güney’in anısına adanan film, özgürlük ve tutsaklık üzerine şiirsel bir öykü anlatıyor. Kamuoyunda çok tartışılan ‘Yılmaz Güney – Erden Kıral – “Yol” Filminin öyküsü’ üçgeninin dışında, kurmaca olarak oldukça güçlü noktalar içeren dram kaliteli bir yerli film.

YOLDA

Yönetmen : Erden Kıral

Senaryo : Erden Kıral

Oyuncular : Halil Ergün, Yeşim Büber, Serdar Orçin, Yelda Reynaud, Fırat Tanış, İsrafil Köse, Önder Çakar, Edip Saner, Kevrok Türker

2005 / Türkiye-Bulgaristan ortak yapımı

Türkçe / 90 dk.

 

AKSİYON YILDIZI DADI OLUNCA

Son yılların en önemli aksiyon yıldızlarından Vin Diesel’i başrolde izleyeceğimiz aile komedisi, türün meraklıları için keyifli anlar içeriyor. Filmin altını çizdiği önemli noktalardan biri, dünyayı kurtarmaktan daha zor olan tek şeyin, bir bebeğin altını değiştirmek olduğu.

KOMANDO DADI (The Pacifier)

Yönetmen : Adam Shankman

Senaryo : Thomas Lennon, Ben Garant

Oyuncular : Vin Diesel, Lauren Graham, Faith Ford, Max Thieriot, Brittany Snow

2005 / ABD-Kanada ortak yapımı

İngilizce / 91 dk.

 

FARKLI VE ÇİLELİ BİR BÜYÜME ÖYKÜSÜ

Korku vegerilim filmlerinin usta yönetmeni Dario Argento’nun güzel ve yetenekli aktris kızı Asia Argento’nun 2000 yapımı “Scarlett Diva”dan sonra ikinci yönetmenlik denemesi olan yapım, sert sahnelere sahip, ilginç bir dram. Kısmen otobiyografik öykülerden beyazperdeye uyarlanmış yapım, oyuncu kadrosunun başarısı ile dikkat çekici.

ALDATAN KALP (The Heart is Deceitful Above All Things)

Yönetmen : Asia Argento

Senaryo : Asia Argento (J.T.LeRoy’un öykülerinden)

Oyuncular : Asia Argento, Jimmy Bennett, Dylan Sprouse, Cole Sprouse

2004 / ABD-Fransa-İngiltere-Japonya ortak yapımı

İngilizce / 97 dk.

 

BATI İÇİN YAPILMIŞ BİR BOLLYWOOD FİLMİ

Filmin ismi, TV’den Semra Hanımı ve onun yer aldığı ünlü programı akla getirse de, bambaşka bir gerçekle karşı karşıya olduğumuzu başta belirtelim. Hint sinemasının Hollywood’u olan ‘Bollywood, son zamanlarda batıda çok sevilen filmler üreten bir endüstri. Bu yüzden bir batı öyküsünün Hint versiyonu, ‘batı için batıda’ hazırlanmış haliyle beyazperdede. Jane Austen’in ünlü romanı ‘Pride and Prejudice / Gurur ve önyargı’nın Bollywood tarzı farklı bir uyarlaması olan yapımda dünyanın en güzel kadınları arasında gösterilen Aishwarya Rai başrolde.

GELİNİM OLUR MUSUN? (Bride & Prejudice)

Yönetmen : Gurinder Chadha

Senaryo : Paul Mayeda Berges, Gurinder Chadha (Jane Austen’in Pride and Prejudice adlı romanından)

Oyuncular : Aishwarya Rai, Martin Henderson, Daniel Gillies, Naveen Andrews, Marsha Mason, Alexis Bledel, Namrata Shirodkar

2004 / ABD-İngiltere ortak yapımı

İngilizce / 111 dk.