Ana sayfa

VİZYONDA BU HAFTA (8 TEMMUZ 2005)

CHEESE, ÜÇYÜZOTUZÜÇ VE WHISKY

Ülkemizde vizyona giren ilk Uruguay filmi olan “Whisky”, 24. Uluslararası Film Festivali’ndeki gösteriminin ardından vizyona giriyor. Yaşamı ıskalayan insanlar, rastlantılar, mutluluk ve hayat üzerine çok özel bir film “Whisky”. İki yönetmenin imzasını taşıyan, Cannes’de FIPRESCI, Sundance’ta NHK, İspanyol Oscar’ları olarak anılan Goya’da ‘En İyi Yabancı Film’ ödüllerini kazanan hüzünlü ve şaşırtıcı filmi kesinlikle kaçırmayın. Filmin adı, Uruguay’da fotoğraf çekilirken söylenen ve ‘viki’ olarak telaffuz edilen kelimeden geliyor. Tıpkı, Cheese veya üçyüzotuzüç derken gülümser gibi fotoğraflandığımız zamanlara benziyor ‘Whisky’ kelimesi. Belki de sezonun en iyi filmlerinden biri var karşımızda. Kesinlikle kaçırmayın.

WHISKY

Yönetmen : Juan Pablo Rebella, Pablo Stoll

Senaryo : Gonzalo Delgado, Juan Pablo Rebella, Pablo Stoll

Oyuncular : Andres Pazos, Mirella Pascual, Jorge Bolani, Daniel Handler

2004 / Uruguay yapımı

İspanyolca / 99 dk.

KALİTELİ BİR KORKU-GERİLİM

Başrolünde Vincent Price’ın oynadığı 1953 yapımı aynı adlı korku filminin yeniden çevirimi bir hayli başarılı. Sanat yönetmenliği üst düzey olan filmin makyaj ve dekor tasarımı olağanüstü. Bu sene Oscar’larda yukarıdaki dallarda en fazla iddiaya sahip olması gereken film, türün meraklıları dahil tüm sinemaseverler için mutlaka izlenmesi gereken kaliteli bir yapım. Üstelik gerçekten ürkütücü. Filmin inanılması güç kalitede görselliğe sahip finaline özellikle dikkat.

MUMYA EVİ (House of Wax)

Yönetmen : Jaume Collet-Serra

Senaryo : Chad Hayes, Carey Hayes (Charles Belden’in oyunundan)

Oyuncular : Elisha Cuthbert, Chad Michael Murray, Brian Van Holt, Paris Hilton

2005 / ABD

İngilizce / 113 dk.

‘KOMŞU’DAN BİR FİLM

Haftanın üçüncü filmi, Yunanistan yapımı. Kuzey Yunanistan’dan Atina’ya doğru yol alan bir otobüsü elindeki silah ve bombalarla kaçıran bir eylemci. Gergin saatler. Gerilimden, mizaha kayan farklı yapısıyla ilginç bir film Eve Dönerken. Üstelik ‘komşu’dan.

EVE DÖNERKEN (Hostage)

Yönetmen : Constantine Gionnaris

Senaryo : Constantine Gionnaris

Oyuncular : Stethis Papadopoulos, Theodora Tzimov, Giannis Stankoglou

2005 / Yunanistan

Yunanca / 105 dk.