VİZYONDA BU HAFTA (9 ARALIK 2005)

CRONENBERG’TEN “ŞİDDET TARİHİ” DERSLERİ

Usta yönetmen David Cronenberg imzalı “Şiddetin Tarihçesi” sinemalarda. İlk kez 58. Cannes Film Festivali’nde seyirci karşısına çıkan ve ‘Altın Palmiye’ için yarışan film, John Wagner tarafından yazılan ve Vince Locke tarafından çizilen bir çizgi romandan uyarlanmış. Her filmiyle izleyiciyi şaşırtıp sarsan Cronenberg, yine kendine yakışır ‘özel’ bir yapıma imza atmış. Bireysel şiddet ve kullanımı üzerine sert bir öykü anlatan filmin oyuncu kadrosu da gayet iyi. Cronenberg’in hatasız yönetimi ve ustalıklı anlatımı izlenmeye değer. Kesinlikle kaçırmayın.

ŞİDDETİN TARİHÇESİ (A History of Violence)

Yönetmen : David Cronenberg

Senaryo : Josh Olson (John Wagner ve Vince Locke’un çizgi romanından)

Oyuncular : Viggo Mortensen, Maria Bello, William Hurt, Ed Harris, Ashton Holmes, Heidi Hayes, Stephen McHattie, Greg Bryk

2005 / ABD

İngilizce / 96 dk.

 

MASALCI KARDEŞLERE ‘GİLLİAM’ BAKIŞI

Birbirinden özgün ‘iş’lere imza atan ayrıksı isim Terry Gilliam’ın “Fear and Loathing in Las Vegas / Vegas’ta Korku ve Dehşet”ten tam 7 yıl sonra yönettiği yeni filmi sinemalarda. Birbirinden ünlü masallara imza atmış Jake ve Will Grimm kardeşlerin hayali maceraları Gilliam’ın gözüyle beyazperdeye yansımış. Gerçek bir hayaletle karşılaşan Grimm Kardeşlerin başından geçenler oldukça stilize biçimde anlatılmış. Masalcı kardeşleri Matt Damon ve Heath Ledger’ın canlandırdıkları yapımda, yetenekli ve seksi aktris Monica Bellucci’de rol alıyor. Gilliam’ın filmi, özel tatları unutan sinefiller için birebir.

ÇILGIN KARDEŞLER (The Brothers Grimm)

Yönetmen : Terry Gilliam

Senaryo : Ehren Kruger

Oyuncular : Matt Damon, Heath Ledger, Peter Stormare, Monica Bellucci, Jonathan Pryce

2005 / Çek Cumhuriyeti-ABD

İngilizce / 118 dk.

SEVİMLİ ‘CİVCİV’İN MACERALARI

Bir süre önce Pixar ile ortaklığı sona eren Disney, tek başına imza attığı sevimli animasyonla Pixar’a meydan okuyor. 60 milyon doları bulan bütçesiyle ABD’de gösterime girdiği ilk hafta 40 milyon dolar hasılat elde ederek gişede 1 numaraya oturan “Cesur Civciv”, Walt Disney Pictures’ın tamamen bilgisayar ortamında hazırlanan ilk uzun metrajlı çizgi filmi olma özelliğini de taşıyor. Küçük izleyicilerin yanı sıra animasyon meraklıları da mutlaka izlemeli.

CESUR CİVCİV (Chicken Little)

Yönetmen : Mark Dindal

Senaryo : Steve Bencich, Ron J. Freidman

Seslendirenler : Zach Braff, Joan Cusack, Kelly Hoover, Don Knotts, Garry Marshall

2005 / ABD

İngilizce / 81 dk.

MURAT ERŞAHİN