VİZYONDA BU HAFTA (9 EYLÜL 2005)

YAN KOLTUKTAKİ YABANCI

Korku-gerilim türünün akla ilk gelen isimlerinden olan Wes Craven, yeni filmi “Gece Uçuşu” ile sinemalarda. Miami’ye uçan Lisa, uçağa bindiğinde, biraz önce terminalde tanıştığı yakışıklı yabancı Jackson’un yan koltuğunda oturduğunu görür. Oturup içki içtikleri genç adamla yan yana olmaları hoş bir tesadüf gibi görünse de uçak havalandıktan sonra büyü bozulur ve olaylar Lisa için bir kabusa döner. Jackson, Lisa’ya, Ulusal Güvenlik Danışman Yardımcısı’na düzenlenecek suikastte, genç kadını anahtar kişi olarak kullanacaklarını söyler. Eğer Lisa iş birliğini kabul etmezse, babası Jackson’un direktifiyle öldürülecektir. Lisa, bir yandan babasının ve kendinin hayatını kurtarmaya çalışırken, diğer yandan da yapılacak suikastı önlemeye çalışacaktır. “Elm Sokağı’nda Kabus”, “Çığlık” gibi ünlü klasiklerle bizleri koltuğumuzdan sıçratan Craven, bu kez eli kanlı sapık bir katil kullanmadan, klostrofobik bir gerilim hazırlamış bizlere. Türün ve yönetmenin meraklıları zaten kaçırmayacaktır.

GECE UÇUŞU (Red-Eye)

Yönetmen : Wes Craven

Senaryo : Carl Ellsworth

Oyuncular : Rachel McAdams, Cillian Murphy, Brian Cox, Kyle Gallner, Brittany Oaks

2005 / ABD

İngilizce / 85 dk.

AŞK VE SADAKAT ÜZERİNE

2005 BAFTA ödüllerinde “En İyi İngiliz Filmi” unvanını kazanan “Aşk Yazım”, “The Last Resort” adlı filmiyle büyük övgüler alan Polonya asıllı İngiliz sinemacı Pawel Pawlikowski imzalı bir dram. Farklı sınıf ve kültürden iki genç kız, bir İngiliz kasabasında karşılaşırlar. İki kızın ilişkisi, yavaş yavaş arkadaşlığın ötesine geçer ve hiç ayrılmamaları gerektiğine karar verirler. Birbirlerine aşık olmuşlardır. En tehlikeli şey, daha fazla istemektir. Helen Cross’un romanından uyarlanan film, çeşitli festivallerde pek çok ödül kazanmış, klişelere saplanmayan derinlikli bir yapım.

AŞK YAZIM (My Summer of Love)

Yönetmen : Pawel Pawlikowski

Senaryo : Pawel Pawlikowski, Michael Wynne(Helen Cross’un romanından)

Oyuncular : Nathalie Pres, Emily Blunt, Paddy Considine, Dean Andrews

2004 / İngiltere

İngilizce / 86 dk.

KENDİNİ KEŞİF ÖYKÜSÜ

Sundance başta olmak üzere katıldığı bütün festivallerde beğeniyle karşılanan film, kendini keşfetmek gibi önemli bir durumu yalın ve mizahi bir dille anlatıyor. 28 yaşındaki Çin asıllı Amerikalı Wil, başarılı bir doktordur. Ancak çevre baskısı nedeniyle lezbiyenliğini ve ilişkilerini gizlemek zorundadır. Bir gün hamile kalan bekar annesi, Wil’in evine gelir ve iki kadın, toplumun onaylamadığı yaşam tarzlarının getirdiği zorluklara birlikte göğüs germeye çalışırlar. Tabular ve önyargılarla boğuşurlarken, birbirlerini yakından tanır ve daha iyi anlarlar. Çin asıllı yönetmenin ilk uzun metrajlı bağımsız filmi keşfe değer.

SEVGİYİ ARARKEN (Saving Face)

Yönetmen : Alice Wu

Senaryo : Alice Wu

Oyuncular : Michelle Krusiec, Joan Chen, Lynn Chen, Jin Wang, Guang Lan Koh

2004 / ABD

İngilizce-Mandarince / 91 dk.

‘NORMAL’ BİR KAHRAMAN OLMAK!

Kahramanlar Okulu, bulutların üzerinde kurulmuş olan, süper güçlere sahip çocukların devam ettikleri gizli bir lisedir. Okulun yeni öğrencilerinden Will, dünyanın en önemli iki süper kahramanının çocuğudur, dolayısıyla Will’den ‘süper kahramanlık yolunda’ çok şey beklenmektedir. Ancak ortada acı bir gerçek vardır, o da Will’in hiçbir süper gücünün olmadığıdır. Gelişen olayla tamamen ‘normal’ bir genç olan Will’i, farklı bir kahraman olmaya itecektir, hem de gerçek bir kahraman. 2004 yapımı Oscar’lı animasyon “Incredibles / Süper Aile”nin etten kemikten hali olan yapım, eğlenceli bir aile komedisi.

KAHRAMANLAR OKULU (Sky High)

Yönetmen : Mike Mitchell

Senaryo : Paul Hernandez, Robert Schooley, Mark McClorke

Oyuncular : Michael Angarano, Kurt Russell, Kelly Preston, Danielle Panabaker, Christopher Wynne

2005 / ABD

İngilizce / 102 dk.

‘MASKE’ JİM CARREY’E YAKIŞIR!

1994 tarihli “The Mask / Maske” ile kariyerinde büyük bir çıkış yapan Jim Carrey, 2005 tarihli devam filminde yok. İlk filmin on yıl sonrasındayız. Loki’nin maskesi, hiçbir şeyden kuşkulanmayan bir yetişkinin hayatını alt üst ettikten sonra, bir bebeğin eline geçer. Çizer Tim Avery’nin yeni doğan oğlu, doğuştan ‘maske’nin güçlerine sahiptir. Evin kıskanç köpeği Odin’de sihirli maskeyi tesadüfen bulunca bebek ve köpek arasında büyük bir mücadele başlar. Bu arada Loki’de maskesini aramaktadır ve geri almak için her şeyi yapmaya hazırdır. İlk filmde yer alan Cameron Diaz’ın da rol almadığı film, ABD’de eleştirmenler ve izleyiciler tarafından başarısız bulunmuştu. Komedi olsun da ne olursa olsun diyenler ve ilk “Maske”yi çok sevenler için.

MASKE 2 (Son of the Mask)

Yönetmen : Lawrence Gutherman

Senaryo : Lance Khazei

Oyuncular : Jamie Kennedy, Alan Cumming, Liam Falconer, Ryan Falconer, Ben Stein

205 / ABD

İngilizce / 90 dk.

MURAT ERŞAHİN